Skocz do zawartości
Nebthtet

PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. Wchodzicie w to?

PPK - hit czy shit?  

7 użytkowników zagłosowało

  1. 1. PPK - wchodzisz w to?

    • Tak
      0
    • Nie
      6
    • Na początku nie, ale zobaczę jak sprawdzi się "w praniu" i może zmienię decyzję
      1
  2. 2. Obawiasz się że z PPK będzie to, co z OFE?

    • Tak
      6
    • Nie
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Jako że zdecydowana większość z nas pracuje a więc ma (ha ha ha) nadzieję na miskę ryżu od państwa na starość może warto pogadać o nowym pomyśle (nie)rządu mającym w zamyśle zwiększyć nasze emerytury. 

Co to jest i jak ma działać? Tutaj można przeczytać. W skrócie ma być inaczej niż z OFE tj. pracodawca wybiera firmę zarządzającą funduszami, środki nie mają przechodzić przez Zakład Utylizacji Szmalu, państwo ma coś tam dokładać... ogólnie "cud, miód i orzeszki". Z tym że ja wciąż pamiętam, jakie góry złota mi obiecywano przy okazji OFE  (i górę dostałam, ale 💩).

image.png

A tutaj wyliczone ile kasy przy jakich zarobkach na to cudo by się wpłacało:

image.png

No, to co sądzicie? Bo ja po powrocie do roboty chyba od razu ślę maila do HR-ów, żeby broń boru mnie do tego pieprznika nie wciągali. Kolejna ciekawostka - opt-out trzeba będzie powtarzać co 4 lata inaczej cię na chama wpiszą do tego i tak.


Jakiś post jest interesujący, pomocny, zabawny, denerwujący? Skorzystaj z systemu reakcji - autor będzie mieć większą motywację, by napisać kolejne lub się poprawić! Masz pytanie do admina? Zajrzyj tutaj.

:miecio: :ad: sig_neb.png :ad: :miecio: 

banner-discord-ga-ad-scpl.png
Power tends to corrupt; absolute power corrupts absolutely. - Lord Acton
Frankly, my dear, I don't give a damn. - Rhett Butler

I am the Law. - Judge Dredd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje to już wole mój kapitał inwestować w statki przynajmniej jak na razie pewny procent przyrostu na konceptach 😜 
 

Spoiler

Tylko VAT trzeba by skuteczniej omijać by zmaksymalizować zyski

 

Edytowane przez Vanter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Vanteraby skutecznie ominąć VAT wystarczy się przeprowadzić. Tylko jakoś wolę VAT i np opiekę zdrowotną niż płacenie 50K$ za głupie usunięcie wyrostka :)

Innych sposobów omijania nie polecam, pamiętajcie że ze skarbówką się nie zadziera - Al Capone poszedł siedzieć za podatki a nie całą resztę...


Jakiś post jest interesujący, pomocny, zabawny, denerwujący? Skorzystaj z systemu reakcji - autor będzie mieć większą motywację, by napisać kolejne lub się poprawić! Masz pytanie do admina? Zajrzyj tutaj.

:miecio: :ad: sig_neb.png :ad: :miecio: 

banner-discord-ga-ad-scpl.png
Power tends to corrupt; absolute power corrupts absolutely. - Lord Acton
Frankly, my dear, I don't give a damn. - Rhett Butler

I am the Law. - Judge Dredd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby to napisać aby nie robić politycznej wojny ;)
Tak brutalnie mi w zakresie sensowności, zgodności z prawem, poziomu ekspertów biorących w tym udział i w zakresie jak to w sposób przemyślany (wygrajmy wybory a jakoś to będzie) wpłynie na byt oraz przyszłość milionów Obywateli wystarcza aktualnie tak zwyczajnie świadomość kto jest autorem wyżej wymienionych przepisów czyli partia PiS ...
ps.
To nie jest chęć rozpętania  politycznej "gównoburzy" ale mam nadzieję, że z jednej strony mamy autora pomysłu czyli Morawieckiego który konfabuluje lub zwyczajnie kłamie gdy otwiera usta w wypowiedziach publicznych a z drugiej strony my Obywatele widzimy ten zwykły realizm trzyletniego istnienia  partii która (wbrew obietnicom wyborczym) zrobi wszystko aby w ramach każdego szeregowego posła nawet tego zaczynającego się na literkę K (mam nadzieję, że to proroczo)  i jego partii  popleczników/znajomych/rodziny/górników/urzędników/rotacyjnych rocznych "preziów" i dyrektorów Spółek Skarbu Państwa czyli tych naszych pieniędzy) ale również zerowiczów/obecnej podróbki Stańczyka/"stołkiewiczów" czyli tzw. koalicjantów i resztę beneficjentów obecnego stanu rzeczy/układu  (którzy w swej finansowej ignorancji) muszą zrobić wszystko aby zeszmacić się i utrzymać u koryta ...
Uff
Było trudno wymienić w jednym zdaniu tych "Prawdziwych Polaków" aby żyło się (tym niektórym u koryta+) lepiej  ...
Trudno mi dzisiaj wymienić ich wszystkich działających po jakże "polskim" szyldem TKM (Teraz Kur... MY)
:D

 



 

Edytowane przez Dako

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w firmie chyba jednak tego nie będzie ;)


81fdd98d-c046-4380-baf9-104380c4eec2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdej będzie jeśli dobrze rozumiem to, co czytałam. Tylko na pierwszy ogień idą duże firmy, a później dorwą i mniejsze. 


Jakiś post jest interesujący, pomocny, zabawny, denerwujący? Skorzystaj z systemu reakcji - autor będzie mieć większą motywację, by napisać kolejne lub się poprawić! Masz pytanie do admina? Zajrzyj tutaj.

:miecio: :ad: sig_neb.png :ad: :miecio: 

banner-discord-ga-ad-scpl.png
Power tends to corrupt; absolute power corrupts absolutely. - Lord Acton
Frankly, my dear, I don't give a damn. - Rhett Butler

I am the Law. - Judge Dredd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam szczegółów (w sumie nic dziwnego mieszkając 2k km od Polski) więc moje zdanie oprę jedynie o przedstawione tutaj dwie plansze i moje doświadczenie z podobnym systemem w UK. 

 

Już na pierwszy rzut oka widać, że najwięcej zyskają (lub też najmniej stracą) te osoby które zarabiają najwięcej. Ci co żyją z minimalnej krajowej praktycznie dostaną po raz kolejny po tyłku. Zysk dla nich w przyszłości niewielki, a dodatkowe obciążenie i tak bardzo niskiej wypłaty spowoduje kolejne problemy tych osób (comiesięczna utrata około 50 złotych z 1,5k wypłaty stanowi poważne uszczuplenie domowego budżetu). Osoby które zarabiają po 5k lub więcej praktycznie nie odczują tego w swoim domowym budżecie mimo iż ich składka będzie ponad dwukrotnie wyższa. Podobnie jest w momencie odbioru swego zgromadzonego kapitału - najbiedniejsi otrzymają praktycznie ochłapy (wysokość składki jest niska, więc i kapitał zgromadzony będzie niewielki), podczas gdy ta bogatsza grupa potencjalnie zyska zdecydowanie więcej. 

Jak dla mnie ten program, czy tam pomysł (nie wiem jak to nazwać) spowoduje jeszcze większe pogłębienie różnic społecznych. 


sygn.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiał bym jak by Państwo było gwarantem  a tu się wymusza oddawanie moich pieniędzy z pensji osoba trzecim i jeszcze dopłaca się im z podatków po to by za parę lat zamknąć cały interes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to jest moją obawą - że znów znajdą sposób żeby to znacjonalizować (i nie, to nie jest jakiś straszny legislacyjny fikoł skoro na Cyprze państwo potrafiło zrobić ZNACZNIE gorszy wjazd na finanse obywateli). Tak więc wolę już tę kasę przeżreć (a tak serio to pójdzie na oszczędnościową kupkę gdzie i tak odkładam co miesiąc) niż dać tym darmozjadom, żeby sobie wypłacali kolejne premie i tworzyli nowe stanowiska dla misiewiczów.

Że też ja nie mam jakichś takich pleców, przynajmniej przez te kilka lat by się człowiek obłowił :D 🤑


Jakiś post jest interesujący, pomocny, zabawny, denerwujący? Skorzystaj z systemu reakcji - autor będzie mieć większą motywację, by napisać kolejne lub się poprawić! Masz pytanie do admina? Zajrzyj tutaj.

:miecio: :ad: sig_neb.png :ad: :miecio: 

banner-discord-ga-ad-scpl.png
Power tends to corrupt; absolute power corrupts absolutely. - Lord Acton
Frankly, my dear, I don't give a damn. - Rhett Butler

I am the Law. - Judge Dredd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Czy masz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności