Skocz do zawartości
Nebthtet

Twój pierwszy pecet

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że po rozmowach z Discorda warto pociągnąć wspominki, to może napiszcie jaki był wasz pierwszy własny (niekoniecznie samodzielnie budowany) pecet? Mieliście z tym jakieś przygody? Kiedy to było?

 

No i w ramach sentymentu coś z początku XXI w: jak to Intel z AMD wojowało :P

 


Jakiś post jest interesujący, pomocny, zabawny, denerwujący? Skorzystaj z systemu reakcji - autor będzie mieć większą motywację, by napisać kolejne lub się poprawić! Masz pytanie do admina? Zajrzyj tutaj.

:miecio: :ad: sig_neb.png :ad: :miecio: 

banner-discord-ga-ad-scpl.png
Power tends to corrupt; absolute power corrupts absolutely. - Lord Acton
Frankly, my dear, I don't give a damn. - Rhett Butler

I am the Law. - Judge Dredd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem zajebistego procka, ale dosyć późno kupiłem własnego PC, najpierw u kumpla docierałem Penitum 166 MMX, który się na stocku kręcił do 300 MHz, natomiast ja karierę z PC rozpoczynałem od AMD Bartona 2500+który się również bardzo fajnie kręcił. nawet jeszcze mam gdzieś go skitranego razem z płytą główną. Do tego już nawet wtedy nie najmocniejszy Radeon 9200 SE, to było gdzieś około 2004 roku, kiedy pisałem magisterkę.


81fdd98d-c046-4380-baf9-104380c4eec2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy to było P166 (bez MMX jeszcze), 8 MB RAM, HDD o wielkości 1,2 GB, karta graficzna z 0,5 MB RAM i jakimś klonem Sound Blastera. No i Win 95 rzecz jasna. Co ciekawe jakiś cwaniaczek chciał mi wcisnąć cyrixa 686 mimo iż na fakturze było P166... Myśleli że jak dwie baby to kupowały, to jak odpalą to się nie kapną :D 


Jakiś post jest interesujący, pomocny, zabawny, denerwujący? Skorzystaj z systemu reakcji - autor będzie mieć większą motywację, by napisać kolejne lub się poprawić! Masz pytanie do admina? Zajrzyj tutaj.

:miecio: :ad: sig_neb.png :ad: :miecio: 

banner-discord-ga-ad-scpl.png
Power tends to corrupt; absolute power corrupts absolutely. - Lord Acton
Frankly, my dear, I don't give a damn. - Rhett Butler

I am the Law. - Judge Dredd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnej specyfikacji mojego pierwszego peceta. Za to pamiętam, że:

- podłączałem go do polskiego telewizora/monitora Neptun (były dwie wersje tego ustrojstwa - monitor wyświetlający w kolorach zielonym i czarnym oraz telewizor-monitor który był czarno-biały jak to na telewizory przystało). Co ciekawe ten Neptun służył wpierw jako normalny telewizor moim rodzicom, potem jako monitor do Atari800XL, Commodore C64, Amigi500 i właśnie do tego pierwszego peceta. Drugi mój pecet miał już dedykowany mu monitor.

- miał on dość dziwny twardy dysk o pojemności... 128 MB z postawionym na nim Win 3.1 i niewielką ilością miejsca na 1, max dwie gry. Dlaczego był dziwny (w sumie chyba nadal jest, bo gdzieś jeszcze się kurzy w  starym mieszkaniu u rodziców)?  Ano dlatego, że co trzy lub cztery tygodnie sam z siebie modyfikował pliki command.com oraz autoexec.bat poprzez dopisywanie do nich swoich linii i modyfikowanie już istniejących. Dzięki temu dość szybko poznałem jak te dwa pliki są standardowo zbudowane i jak je mam przywracać do stanu pierwotnego (chociaż to co było przez ów twardziel dopisywane zazwyczaj było nieszkodliwe oraz wyglądało w miarę sensownie). Co najbardziej zaskakujące wady tej nie udało się nikomu usunąć (w tym jednemu  z najlepszych ówczesnych inżynierów IT w Polsce oraz laureatom ogólnopolskich olimpiad informatycznych). I nie, nie maiłem ani nawet nie wiedziałem wtedy co to internet, a sam twardziel był czyszczony włącznie z jego biosem i to wielokrotnie. Ot twardziel z duszą mi się trafił :D


sygn.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Mój pierwszy piec to AMD 386DX 40 MHz, 2 MB ram, HDD 80 MB, Covox i karta grafiki która wyświetlała obraz :P 

 

Pierwsza ściana dla tego PC to był Commanche a później Duke3D, potrzebowały 4 MB ramu. Kombinowanie z cashowaniem ramu na dysku było na porządku dziennym :) 

 

Później były inne wynalazki: CPU Cyrix, GPU Kyro od PowerVR, GPU S3 Virge do którego osobiście wciskałem dodatkowe kości VRAM, i kable do monitora robione z kabli telefonicznych związanych taśmą klejącą :P 

 

PS

Jeśli nie wiecie co to PowerVR to polecam Wikipedie. Tu taki mały cytat:
 

Cytat

PowerVR is a pioneer of tile based deferred rendering. Microsoft also conceptualised the idea with their abandoned Talisman project. Gigapixel, a company that developed IP for tile-based 3D graphics, was purchased by 3dfx, which in turn was subsequently purchased by Nvidia. Nvidia has now been shown to use tile rendering in the Maxwell and Pascal microarchitectures for a limited amount of geometry.

 

Pozdrawki

BHoleVX

Edytowane przez BHoleVX

sygn.png.c4efbbba4bad9acc32e1f37d60e375b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S3 Virge to były całkiem ciekawe karty.


81fdd98d-c046-4380-baf9-104380c4eec2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dokładnie miałam w pierwszym blaszaku. Z pół mega ramu, a później dokupiłam parę kostek na wciskanie. :) 


Jakiś post jest interesujący, pomocny, zabawny, denerwujący? Skorzystaj z systemu reakcji - autor będzie mieć większą motywację, by napisać kolejne lub się poprawić! Masz pytanie do admina? Zajrzyj tutaj.

:miecio: :ad: sig_neb.png :ad: :miecio: 

banner-discord-ga-ad-scpl.png
Power tends to corrupt; absolute power corrupts absolutely. - Lord Acton
Frankly, my dear, I don't give a damn. - Rhett Butler

I am the Law. - Judge Dredd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Czy masz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Ojciec
      Cześć Wam, postaram się krótko i zwięźle opisać budowę mojej tańszej opcji na uchwyty do joysticków od MONSTERTECHA. Zacznijmy od składników mojego przepisu
      Komponenty podstawowe
      1 x https://www.v-slot.pl/pl/p/Sruby-M5-z-plaskim-lbem-25szt/418 6 x https://www.v-slot.pl/pl/p/Naroznik-90-stopni-Natural/217 2 x https://www.v-slot.pl/pl/p/Plytka-laczeniowa-T/192 1 x https://www.v-slot.pl/pl/p/T-Nut-nakretka-do-rowkow-teowych-M5-25-szt/294 2 x docięty na długość 30 cm https://www.v-slot.pl/pl/p/Profil-aluminiowy-konstrukcyjny-V-Slot-2040-Na-wymiar/858 2 x docięty na długość 20 cm https://www.v-slot.pl/pl/p/Profil-aluminiowy-konstrukcyjny-V-Slot-2040-Na-wymiar/858 2 x https://techmiks.pl/docisk-poziomy-z-podstawa-pozioma-stc-ihh-bessey-stc-ihh15.html  
      Podpórka pod myszkę (opcjonalnie)
      2 x docięty na długość 20 cm https://www.v-slot.pl/pl/p/Profil-aluminiowy-konstrukcyjny-V-Slot-2020-Na-wymiar/845 1 x (bonus o którym nie pomyślałem ale wymodziłem swoje rozwiązanie) https://www.v-slot.pl/pl/p/Plytka-laczeniowa-90-stopni-z-3-otworami/190 Niech Wam nie ucieknie żadna śruba, bo mi zostały 2 szt. na sam koniec ^^

      Konstrukcja jest prosta i z budową każdy sobie poradzi, część materiałów wygrzebałem z magicznej czeluści w piwnicy i nie ma ich w spisie:
      4 x wkręt długości 3cm który posłużył mi do skręcenia płytki łączeniowej T z profilem 2 x guma pod płytki łączeniowe (w moim przypadku guma służąca do wyciszenia zasilacza w obudowie – chyba )  
      No to do dzieła!
      Pierwszym krokiem będzie przygotowanie sobie głównego profilu 2040 - 30cm jako słupek do którego przykręcimy narożnikami profil 2040 – 20 cm.    
      Powtarzamy to samo z drugą stroną oczywiście mając na uwadze, żeby łącznik T przykręcić do profilu symetrycznie do drugiego.  
      Trzeci krok jest tylko moją opcją na montaż joya który już jest leciwy, każdy z Was ma pole do popisu na tym etapie. Może to być płyta MDF, pleksi, cokolwiek do czego przykręcicie joysticka do profilu.   
      Podstawka pod mysz – opcjonalnie ale moim zdaniem must have – w moim przypadku wykorzystałem rozpraszacz światła z monitora którego używałem w moim DIY snowblinda w obudowie komputera jako podstawki Użyłem dłuższych śrub ze względu na grubość podkładki. No i mamy punkt w którym zabrakło mi płytki łączeniowej kątowej. Wykorzystujemy tutaj 20cm profile 2020 i dwa kątowniki jako połączenia.  
         
      Ostatni krok to dociski poziome - można znaleźć na alliexpresie tańsze opcje po 6-8 zł, ale nie wiem jak by się sprawdzały no i nie miałem czasu czekać miesiąc aż przyjdą. Zamówione są trochę szersze od profilu, ale przykręcenie 3 śrubami z jednej strony załatwia sprawę i nie przemieszczają się po dociśnięciu do blatu biurka. Znajdujemy kawałek gumy i montujemy w wybranym przez nas miejscu.   
      Oryginalne uchwyty MONSTERTECHA są zrobione z profili 4080 a nie 2040 jak u mnie, dodatkowo używają oni anodowanego aluminium i łączeń bardziej dyskretnych (które w domowych warunkach jeśli ktoś nie ma odpowiedniego sprzętu, można spieprzyć). Dociski mają większe ze względu na profil szerszy niż mój - wtedy zamawiamy docisk STC-IHH25 (mój STC-IHH15). Tyle z różnic. 
      Jeśli chodzi o funkcjonalność jest dokładnie taka sama - nie chybocze się nic (po wymianie gum, wcześniejsze w ver. 1 były za twarde z rowkami i się wszystko obracało), stabilnie trzyma się stołu i działa, a nie wydałem na to to 287 € (~1227 zł) – zestaw 2 x podstawka + podstawka mysz - tylko 350 zł z przesyłkami.  
      Fotka zbiorcza na koniec - mam nadzieję, że ten mały poradniczek się niejednemu przysłuży.

       
      Mój kanał YT
    • Przez Shivon
      Nieznana w Europie czy Ameryce chińska firma Changsha Jingjia Microelectronics Co Ltd ogłosiła swój najnowszy produkt
      Jingmei JM9271
      którą porównują z nVidia GTX 1080 (GP104-400 (GP104)). Ma mieć 16 GB RAM HBM, przepustowość 512 GB/s, szyna PCIe 4.0. Dodatkowo, ma zużywać niewiele więcej energii niż przytoczony konkurent (200W u JM9271 vs 180W u GP104).
      Changsha zapowiada kartę Jingmei JM9271 - chiński konkurent GeForce GTX 1080
      WWW.BENCHMARK.PL Układ Jingmei JM9271 ma dorównywać wydajnością karcie GeForce GTX 1080, a więc topowej konstrukcji Nvidii z 2016 roku. Szczegóły akceleratora budzą jednak pewne obawy...  
      Tylko jestem ciekaw, jak oni dorwą od M$ obsługę DirectX, z powodu "machania ekonomiczną szabelką" przez Donalda Trumpa...
      Aczkolwiek, swoją drogą, na Linuxa byłby idealny
    • Przez Toteo
      No i mam nowy monitor ale jakies moje wewnetrzne cos juz marudzi.
      Wiem, ze jednolitosc podswietlania to loteria, nawet w drogich monitorach i wazniejsza jest jednolitosc kolorow.
      Zrobilem zdjecia po ciemku i sami powiedzcie, czy oddawac, czy ja moze jednak troche przesadzam  (wiadomo, w realnym uzytkowaniu nie jest tak zle)
       





    • Przez Vanter
      Procesory od AMD dalej w modzie, udział w segmencie desktop wynosi obecnie 17,1%
      Udziały AMD w rynku procesorów nadal rosną
      PCLAB.PL Czerwoni zyskują prawie w każdym segmencie. Ośrodek badań Mercury Research opublikował raport dotyczący rynku procesorów x86, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, jak radzą sobie na nim AMD i Intel. Z ujawnionych danych wynika, że więcej powodów do zadowolenia ma firma Lisy Su, która już szósty kwartał z rzędu zaliczyła wzrost udziałów, kosztem oczywiście swojego konkurenta. Niemniej, to nadal Intel...  
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności