Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

On this episode, Mark Abent tackles a bug with the Cutlass that allows pilots to control the top turret. See what priorities need to be fixed so the turret stays exclusive to the gunner occupying it.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 • Podobna zawartość

  • Przez Nebthtet
   Star Citizen może na początku onieśmielać. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z grą przeczytaj niniejszy tekst. Starym wyjadaczom również proponuję lekturę - podzielcie się z nami opinią co do poradnika można dodać, co zmienić, a co usunąć. To tyle na początek - bezpiecznych lotów!
    

   Wprowadzenie do Alpha Star Citizen 3.0
   Persistent Universe (PU) w Star Citizenie to symulacja masowego trybu wieloosobowego z graczami i postaciami niezależnymi działającymi w systemie Stanton. Gracze mogą się zaangażować w więcej działań wewnątrz tego systemu:
   Misje Dostawy i przewóz ładunków Piractwo Bounty hunting czyli ściganie osób, za które wyznaczono nagrodę Lądowania na planetach (księżycach) Walka w trybie FPS  
   Jeśli jeszcze nie masz konta, a chcesz rozpocząć przygodę ze Star Citizenem zapoznaj się z tym poradnikiem. Odpowiada on na najczęściej zadawane pytania na temat gry. Dowiesz się z niego także o co w tym wszystkim chodzi, jak poruszać się po sklepie na RSI.com, kupić grę, wybrać pierwszy pakiet, czym od Star Citizena różni się Squadron 42 itp. Dodatkowo obejrzyj nasz wideoporadnik (robiony był do wersji 2.6, ale i tak znajdziesz w nim pożyteczne informacje).
    
   Jeśli potrzebujesz pomocy - przeszukaj nasze forum Flight School - a jeśli jeszcze nikt nie zetknął się tam z takim problemem to po prostu załóż nowy wątek (lub kilka). Pamiętaj tylko, aby w jednym temacie zadawać jedno pytanie. To ułatwia nam pokazanie najlepszej odpowiedzi na nie.
   Interesujące miejsca
   Stanton jest pierwszym dostępnym do eksploracji systemem, jaki twórcy udostępnili graczom. Zawiera następujące istotne lokalizacje:
   Crusader - największa planeta Stantona. Ten gazowy gigant jest centralnym punktem Persistent Universe w Star Citizen Alpha 3.0 , okrążanym przez trzy księżyce na których można lądować. Krąży wokół niego również Port Olisar. Port Olisar - stacja, na której zaczynamy zabawę w PU. Zadbana, jasna i czysta. Port Olisar jest podzielony na cztery ćwiartki oznaczone literami A, B, C i D. Na każdej z nich znajdują się sklepy z ubraniami, pancerzami, uzbrojeniem i częściami do statków. Oprócz tego są też terminale handlowe oraz służące do spawnowania statków. Yela - zamarznięty księżyc pokryty lodową skorupą. Znajdziecie na nim dwa zniszczone Starfarery, dwie placówki górnicze oraz cztery schrony. GrimHEX - stacja, która kiedyś zwała się Green Imperial Hex. Dziś rządzi nią półświatek. Jedynie połowa stacji ma sztuczną atmosferę, tak więc ostrożnie z chodzeniem bez skafandra. Możecie tutaj nabyć m. in. pancerze typu Outlaw, ubrania, broń, części do statków lub sprzedać nielegalne środki odurzające. Oprócz tego są też terminale handlowe oraz służące do spawnowania statków. Daymar - pokryty piachem skalisty księżyc, na którym można znaleźć wrak Javelina. O tym, jak go znaleźć przeczytacie tutaj. Na powierzchni są również trzy placówki wydobywcze, jedna rolnicza i pięć schronów. Covalex Hub Gundo - zrujnowana stacja orbitująca wokół Daymar. To na jej pokładzie możecie prowadzić dochodzenie w ramach jedynej dostępnej misji fabularnej. Cellin - aktywny sejsmicznie księżyc, na którym znajduje się (co najmniej) "100 wulkanów". Nie posiada atmosfery. Znajdziecie tam dwie farmy, placówkę badawczą, farmę i cztery schrony. Security Post Kareah - nowa placówka mająca służyć siłom bezpieczeństwa korporacji Crusader. Jeszcze nie jest czynna. Delamar - gigantyczna asteroida tymczasowo w wersji Alpha 3.0 umieszczona w systemie Stanton na orbicie wokół Crusadera. Delamar pierwotnie znajdowała się w systemie Nyx . Levski - stacja wydobywcza znajdująca się w pobliżu ogromnej dziury wydrążonej przez działania górnicze w powierzchni Delamar. Możecie tutaj nabyć pancerze, ubrania, broń lub części do statków. Oprócz tego są też terminale handlowe oraz służące do spawnowania statków.  
    
   Misje
   Od wersji 3.0 użytkownicy mają dostęp do wielu różnych misji. Większość z nich generowana jest proceduralnie, chociaż dostępne są również takie, które stworzyli developerzy. Misje dostępne za pośrednictwem aplikacji Kontrakty na MobiGlas .
   Misje fabularne
   Te misje są dostępne w zakładce "Personal" (osobiste) aplikacji "Contracts" (kontrakty) w MobiGlas.
   PI Wanted - dochodzenie mające na celu wyjaśnienie tego, co wydarzyło się na stacji Covalexu Misje proceduralne
   Te misje są dostępne w zakładce "General" (ogólne) aplikacji aplikacji "Contracts" (kontrakty) w MobiGlas. Większość misji pojawia się dostępna dla wszystkich i może zostać zaakceptowana przez dowolnego gracza instancji. Osoby podejmujące się wykonania misji rywalizują, aby ukończyć je jako pierwsi. Dla niektórych typów misji mogą współpracować w celu ukończenia misji.
   Dostawa ładunku
   Zasadniczo dostawa ładunków jest prostym zadaniem: kup ładunek w jednym miejscu i sprzedaj go w innym za więcej niż zapłaciłeś. Oczywiście przedsiębiorczy handlowcy będą musieli stawić czoła różnym niebezpieczeństwom, takim jak piraci. Aby ułatwić sobie życie polecamy skorzystanie ze ściągawki informującej kto czym i gdzie handluje:
   Piractwo
   Interdykcja
   Podczas podróży kwantowej istnieje szansa, że skaczący statek zostanie "przechwycony" przez piratów lub innych przestępców. Ci banici są w stanie wyciągnąć cele ze skoku, aby zaatakować ich statki i ukraść ładunek.
   Bounty hunting (w przyszłości)
   Lądowania na ciałach niebieskich
   Na wielu planetach, księżycach i innych ciałach w systemie gwiezdnym można swobodnie wylądować i je badać. Na powierzchni większości planet i księżyców jest sporo placówek i opuszczonych statków do odkrycia i zbadania.
   W wersji Alpha 3.0 można eksplorować cztery księżyce: Daymar, Yela, Cellin i Delamar.
   Posterunki
   Można tam kupować towary jak i je sprzedawać - albo po prostu zwiedzać. Póki co nie oferują innych atrakcji.
   Wraki
   Rozbite statki, których pozostałości stanową aktualnie atrakcję turystyczną dla graczy, albo element misji. Jednym z nich jest wrak niszczyciela klasy Javelin. O tym, jak go znaleźć przeczytacie tutaj.
   Walka w trybie FPS
   Walka FPS oznacza jakąkolwiek formę walki prowadzoną przez gracza, gdy nie pilotuje statku. Zwykle wiąże się to z użyciem broni osobistej (pistolety, pistolety maszynowe, karabiny, strzelby, karabiny snajperskie, railguny, granaty, itp) i może odbywać się na wrogim lub własnym statku, w kosmosie (0G) lub pod wpływem grawitacji na stacjach i planetach.
    

   Kluczowe informacje "jak grać"
   Uruchamianie statku 
   Podejdź do punktu wejścia do swojego statku, a następnie naciśnij i przytrzymaj "F", aby aktywować system interakcji. Wybierz spośród różnych podpowiedzi dotyczących myśli wewnętrznej, używając kursora lub kółka myszy. Gdy znajdziesz się na statku, ponownie naciśnij i przytrzymaj "F" i wybierz prompt "Flight Ready"(gotowy do lotu), aby przejść przez pełne uruchomienie statku. Można również zdefiniować sobie skrót klawiszowy w opcjach gry w “Advanced Controls Customization”.
   Lądowanie 
   Lądowanie odbywa się teraz poprzez system kontroli ruchu lotniczego (ATC - Air Traffic Control). Gdy znajdziesz się blisko lądowiska, poproś o zgodę na lądowanie, przechodząc do menu "Comms" na MobiGlas (uwaga: jest to nieprawidłowo wyświetlane jako ikona statku) i naciśnij przycisk wywołania (symbol wifi). Poczekaj chwilę, a ATC powinien przydzielić ci miejsce. Aby wysunąć podwozie naciśnij "N". Przydzielone ci lądowisko zostanie podświetlone zieloną ramką. Teraz spróbuj się nie rozbić . Po wylądowaniu warto wyłączyć silnik.
   Uwaga, być może analogicznie będziesz musiał poprosić o zgodę na start, aby opuścić Levski (wywołać otwarcie drzwi hangaru).
   Podróż kwantowa 
   Aby odbyć podróż kwantową do miejsca docelowego, otwórz swój MobiGlas "F1" i wybierz aplikację StarMap (symbol w kształcie diamentu). Tam użyj myszki, aby wybrać miejsce docelowe. To, czy obiekt może zostać wybrany do QT, zależy od wartości grawitacyjnych (im większy obiekt, z tym większego dystansu można go wykryć; duże obiekty z małymi na orbicie zagłuszają możliwość ich wykrywania na duże odległości). Oznacza to, że nie zawsze będziesz w stanie podróżować z punktu A do punktu B jednym skokiem - zamiast tego może zaistnieć potrzeba przejścia na orbitę większego ciała, aby wykryć miejsca docelowe znajdujące się również na orbicie. 
   Na przykład, aby dostać się do stacji orbitującej wokół księżyca okrążającego planetę, trasa jest następująca: planeta → księżyc → stacja. Po wybraniu miejsca docelowego zatwierdzasz wybór klikając "Set destination" na MobiGlas.  Następnie skieruj dziób statku na znacznik celu QT i naciśnij "B", aby podróżować.
   Zmiana domyślnych skrótów klawiszowych 
   Sterowanie ma domyślnie zmapowane jedynie podstawowe funkcje i pozostawia wiele rzeczy bez zdefiniowanych klawiszy. "Podstawowe" mapowanie ma na celu udostępnienie uproszczonego steroania dla początkujących. Można następnie zmapować wszystko po swojemu, lub zaimportować "zaawansowane" obłożenie klawiatury z kilku dostepnych presetów. Doświadczeni gracze będą prawdopodobnie chcieli zrobić jedną z tych dwóch rzeczy, aby uzyskać pełną funkcjonalność sterowania statkiem. Zaawansowane profile można znaleźć w Keybindings → Advanced Controls Customization → Control Profiles.
   Dopalacz
   Teraz jest jeden dopalacz (AB) dający możliwość osiągnięcia wyższej prędkości maksymalnej w pewnych warunkach. Daje nam to AB SCM i AB Cruise które różnią się jedynie prędkościami. Możesz wejść do trybu AB Cruise tylko wtedy, gdy twoja trasa lotu jest prostą linią. W przeciwnym razie jesteś ograniczony do AB SCM (np. podczas manewrowania / uników). Po przejściu do AB Cruise możesz zwolnić klawisz dopalacza i przejść do trybu bezczynności AB, aby utrzymać aktualną prędkość. Ustawienie przepustnicy i poziomu uników osi Y pozwala na przyrastające prędkości (czyli lot w trybie AB Idle), ale zwolnisz, jeśli zmienisz wektor lotu. Jeśli nadal będziesz trzymać dopalacz jednocześnie manewrując, twoja prędkość spadnie do AB SCM, do chwili gdy wrócisz do lotu liniowego. AB Idle utrzymuje twoją aktualną prędkość tak długo, jak długo nie wykonujesz manewrów. Rotacja w trybie decoupled jest dozwolona podczas AB idle. Domyślny klawisz włączający dopalacz to Shift.
  • Przez Anoobis
   Czy masz ochotę dostać się jak najbliżej lotniskowca bojowego UEE nie wstępując do Marynarki ani nie zniżając się do piractwa? Nul jest miejscem dla ciebie! Jest to jeden z systemów najwcześniej zbadanych przez ludzkość. Został odkryty w 2290 roku przez NavJumpera Antoine Lebeca. Legenda mówi, że nazwa systemu to wynik nieporozumienia. Po powrocie z pierwszego rekonesansu po systemie Lebeca zapytano czy znalazł coś ciekawego, na co odpowiedział "nul". 
    
   Nul to klasyczna Cefeida, żółty nadolbrzym, pęczniejący aż o 10% do 15% od swego zwykłego rozmiaru. Chociaż przez system łatwo podróżować, to natura gwiazdy sprawia że zasiedlenie systemu jest ekstremalnie ciężkie.
    
   W przeciągu kilku wieków od odkrycia Nul  ludzkość trzykrotnie podejmowała próby terraformowania planet w systemie. Żadna z nich nie wyszła poza etap badawczy, gdyż badacze dochodzili do wniosku, że mimo postępów w technologii terraformacji, system jest ciągle niezdatny do zamieszkania przez ludzi. Większość analityków znających system wierzy, że nie ma powodu, aby odwiedzać słabo zaludnione osady, a dodatkowo biorąc pod uwagę jak niebezpieczna jest sama gwiazda, nie widzą powodu by tamtędy podróżować.
    
   Jednakże system dorobił się jeszcze bardziej ponurej reputacji. Niedawne ostrzeżenia wydawane przez Advocacy na przestrzeni ostatnich lat wskazują, że w Nul wzrasta ilość porwań i sugeruje potencjalną obecność grupy łowców niewolników. Podróżnym doradza się rozważenie alternatywnych tras nim zdecydują się na drogę wiodącą przez Nul.
    

    
   Planety wewnętrzne: Nul I, Nul II
   Dwie pierwsze planety systemu Nul są całkowicie niezdatne do zamieszkania z powodu natury jego gwiazdy. Nul I to planeta karłowata, która jest powoli spalana podczas ekspansywnej fazy gwiazdy.
    
   Nul II jest natomiast niezdatną do zamieszkania planetą żelazową. Chociaż jest niezwykle duża jak na planetę wewnętrzną, jej powierzchnia popękała wskutek ekspansji gwiazdy, a sama planeta powoli emituje gazy składające się głównie ze spalonego płaszcza.
    
   Nul III (Cole)
   Cole to trzecia planeta systemu Nul, ledwo nadający się do zamieszkania świat zlokalizowany w przy wewnętrznej granicy zielonej strefy systemu. Chociaż geologicznie podobny do Ziemi, natura gwiazdy systemu czyni próbę zamieszkania na niej nieprzyjemną perspektywą. Atmosfera składa się głównie z amoniaku i siarki, a ciecz można napotkać tylko głęboko pod powierzchnią planety – jedynie podczas ‘pory gorącej’. To wszystko sprawia, że kombinezony i respiratory są niezbędne tutaj przez cały czas.
    
   Na planecie jest tylko jedna strefa lądowania, Char, stworzona z opuszczonego ośrodka badań nad środowiskiem. Warto wiedzieć, że Char nie podlega UEE i nie ma żadnych reguł prawnych per se.
    
   Nul IV
   Czwarta planeta systemu Nul to na pierwszy rzut oka zwyczajny gazowy gigant, jednak uważaj -  na całej planecie trwa niekończąca się burza elektryczna, która jest w staniezałatwić każdy statek, który zbytnio się zbliży.Punkty Lagrange'a znajdujące się najbliżej Nul IV są zaśmiecone kadłubami statków kosmicznych tych, którzy byli na tyle głupi, że zbliżyli się pomimo interferencji elektrycznych oraz rzecz jasna nieszczęsnych złomiarzy, którzy uznały że te wraki są warte ryzyka.
    
   Nul V (Ashana)
   Cechą wyróżniającą system Nul jest jego piąta planeta, Ashana, jedno z najbardziej unikalnych siedlisk we wszechświecie, którym jest miasto rozbudowane z wraku lotniskowca bojowego Marynarki UEE. W 2571 roku, UEES Olympus ścigał grupę rebeliantów i piratów aż do ich prowizorycznej bazy na Ashanie. Dowódca okrętu rozkazał natarcie na wrogą bazę ale zbyt głęboko wszedł w atmosferę. Tarcie spowodowało że Olympus zwolnił poniżej prędkości koniecznej, by mógł się utrzymać na odpowiedniej wysokości, co spowodowało utratą statku wraz z całą załogą.
    
   Olympus rozbił się na pustkowiach. Od razu po na miejsce zdarzenia  ściągnęli złomiarze którzy zaczęli wydzierać z wraku co tylko się dało. Zrezygnowali jednak z tego procederu gdy zorientowali się, że wrak jest znacznie lepszym środowiskiem niż jaskinie które dotychczas zamieszkiwali. Gdy tylko zrozumieli że Marynarka UEE nie ma zamiaru niszczyć wraku, szybko się do niego wprowadzili przekształcającOlympusa w miasteczko o tej samej nazwie.
    
   Korytarze i zatoki lotniskowca stały się domem dla wszystkiego, od tevarińskiego bazaru, po mrowisko będących przedmiotem zaciekłej rywalizacji pojedynczych domów dla tych, którzy żyją na planecie. Dziś Olympus jest pół-dyktaturą, którą niepodzielnie rządzi Tevarin zwący się Nescus.  Handel czarnorynkowy jest obecny, , ale  na ograniczoną skalę: mieszkańcy lotniskowca dobrze wiedzą, że nie warto dawać UEE wymówki do zbombardowania wraku.
    
    

   OSTRZEŻENIE DLA PODRÓŻNYCH

    
   W systemach, które nie są przyporządkowane do nikogo można się spodziewać jakiegoś poziomu działalności kryminalnej. Jednak statystyki kryminalne Advocacy wskazują, że Nul cierpi na zwiększony poziom ataków na osoby cywilne, w tym uprowadzenia i morderstwa.
    
    
    
   Zasłyszane na wietrze
   "Niebezpieczna gwiazda, paskudne planety, zupełnie jakby cały system powstał już jako wrogi."
   - Fragment Oceny Systemu autorstwa Malcolma Fitcha, geodety, 2619
    
   "Będziemy musieli porozmawiać o twojej przyszłości. Głównie o tym, czy jakąś masz, czy nie."
   - Pierwsze słowa, których rzekomo używał renegat Migo "Skiv" Renks przed zaatakowaniem swoich ofiar.
    
  • Przez Game Armada
   Writer’s Note: Part one of The Knowledge of Good and Evil was published originally in Jump Point 2.9.
   Street make you rat, no choice i’ give. Know tha’ truth, an’ live.
   Tha’ first rhyme ‘m learn on Bazaar Street. Truth is, street don’ owe null thing ta no one. Jus’ livin’ is debt ta the street. Street come ta collect wheneve’ i’ will. Null stop it. Rat like me got start tha street young. Real young. Innocent? Maybe. Ain’ null long till know ’m poor. So learnin’ suits and comp. Gear ’m fixin is stole most-like, sold on tha Black. My work done clean? Maybe. Know what a know neve’ gone get me none place. Know ‘nough ta stay live. Null know ta much cause that kill rat. ’m rat, an street owns me.
   Got bitter in hole like Bazaar Street slum. Got come out tunnels and face sky. Got “practical” after ticks. Me? Got two skills that gear rats has: one skill ta learn tech as ’m take i’ apart, two skill an ‘magination an guess how supposed ta work as a put thing back right. Tha’ suit come from ‘facturer ain’t never heard of? ‘Sure Boss, can fix.’ Tha’ be the way, ta live on Bazaar Street. Or ya die.
   Only best like ’m get be “gear rats.” Bazaar bosses won’ get rats in if you ain’ good at business. Rats no’ good at business if ‘em null learn gear. An ‘em can’ none learn tha gear if ‘em weren’ into tha Bazaar. So how ta got good, make an ‘mpression an get be gear rat? Break rules, none get caught, an make good on i’.
   Wasn’ gonna be “nothing” workin’ scrap or debt slave. Rats got risk some. Hav’ ta. Get caugh’ breakin’ rules an be off ta slavers null time. Find way pass guards an through holes ta watch from corner an learn business. Them bosses knew we’s there, sure. Them know how Bazaar work. Got caught once time. Guards a‘most gave me ta pack creepers ta watch. “Pay due and the street might none eat you.”
   Doin’ a’right as gear rat. Got clients who know me. Some who want more out o’ me ain’ gon’ give em. An’ ‘m only 10 ticks. Sick like creepers them, bu’ pay creds for fixin’. So ’m ‘fix’ ta bazaar shop ‘bout now. Null work fa full rotate. Boss gon’a rage some maybe.
   Glint this lady. She been in eve’ fix shop and hack stand down da line, b’for she get ta Boss Dirk shop an me in i’.
   “I’m looking for a fixer.” Da lady say.
   “Ya found one. Hells lady, you found dem all. Glint i’ all down tha row. Some’n tells you need special fixer an ’m best here ‘round. Wha’ you need?”
   She look ‘round, “Shouldn’t I speak to the shopkeeper, young one?”
   Lady don’ know then. First time in Bazaar, maybe. EZ creds.
   “Boss is out. ’m here, an ’m you fixer. You want somethin or just gawkin’ at street rats? ’m best fixer in Bazaar. None need proof. You got need lady or jus’ suckin’ O2?”
   She come up with an old comp glass out her clothes. Almost like lady dress from fash vids but coat like. ‘m got good eyes an ain’ seen no place big ‘nough ta hold that comp. Take scan on it quic’.
   “Tha’ oldie? Ain’ even none facture mark on i’. Deal ta sells ya newa one Dirk has in shop.”
   Craz Oldie none bite. “No, young one. I need this exact device repaired. So I suppose I’ll have to go elsewhere if all you can do is sell and not fix.”
   That some barter talk. From this Oldie? None first time in Bazaar, locked on that now.
   “Don’ work for none-names or ‘nonymous. What you tag youself?” Put out my hand to seal i’.
   “I’m called Mother Superior by most.”
   “Got,” said me an grabbed her hand to seal le-git deal. “’m can fix your comp Mom Super. Hold one.”
   So went on i’ and done. Lady watchin’ whole time. Like street rat tryin’ ta learn tech. Simp damge on one board. Old damge some. Othe’s fixe’s prob look lock at i’ an done miss i’.
   Lady look an’ gawk some. “I looked a hundred times and never saw that. How did you see such a small thing and know to fix it?”
   “Seen once on board like i’ some ‘bout one tick back. Null forget wha’ got once. ‘m bes’ fixer here lady. Know i’ truth.” ‘m got hand out ta get paid.
   Lady pays, real creds. An she made outbounds real slow. Glint her spottin tha shop few count. More an once. Craz Oldie that. Boss say late’a tha’ Mom Super is’a Sis-ter. Info Trader. Neve seen one trade none. Sis-ters trade kine’a info Rat don’t need. Thin’s like got rats killed. Things maybe boss gon’ need know.
   Craz Oldie, white some in da head hair. ‘m think she know ‘m got fixin for wha’ she gots broke. All razzy show ta go all dem other shops. Knows she gonna get me to work in and on i’. Ain’ null rhyme ta tha razzy show she do. Wha’ ain’ no rhyme for is dead danger. So I glint an lock her in my head. Gon bring Craz with her sum tick. Rat’s gotta sure gut on dat.
   She come back aft’ seven day. Got bring me comp, buying favs maybe.
   “Wha’ ‘m do with tha’ old comp lady?” Oldie comp, better than I ever had. Old like some comps and gear I fix on.
   “Whatever you wish I’d suppose. You seem to have a knack for such things.” Oldie gab like Up’s do. Lookin at me as ‘m null take it.
   “Got paid for fixin’ tha comp ya brought last. What this buyin’?”
   “An investment in your talents is how I see it.”
   Boss Dirk got tell me once tha’ investment means long time debt. Some neve’ collec’. Some collect on i’ big. Null know which when i’ come. Them got risk some. Got profit? Maybe.
   Aft’ long think ‘m take i’.
   Mom Super don’ say null else. Jus’ smile. Know risk when got some, but lady rub i’ in with tha smilin’.
   Casey Gang glint tha comp an Mom Super makin outbound aft’. Should’a ‘magined thems ta come an take tha comp. Boss Dirk only protect his gear rats when tha shop’s open. Nights long som’times. Near snuffed me when Casey boys took i’. Tha chunk one ben’ ove’ me ta gab some.
   “You should know better than to try and have nice things.” ‘m got spat on then. “You’ll never be an Up. You’ve got a debt to pay and this street owns you. You’ll always be a street rat.”
   Half swole, dim eye an hungry ‘s how got to bosses shop nex’ light up. Boss Dirk don’ say no-thin’. Night business, that. Rat business. Think some ‘bout Mom Super “investment” an’ long debt ‘m got. ‘m know it when ‘m take tha comp. Turned on me boost quick tha risk.
   Why tha hell can’ craz Up leave rat like me ‘lone?
   Stop tha’ b’for i’ got bigger. Why’s get a rat killed if ‘m look deep. ‘m try an clean in tha sink an’ snatch glint of me in tha reflec.
   “Tha color blue and black on bruise look shiney.” ‘m think.
   Think then, tha’ blue on black look shiner on them. Smile’n hurt. Tha’ didn’ stop it. Twistin’ trouble back on itself ‘nother skill rats got know no matter what. Learnin’ tha’ figures ta how long ta live ya might got. Slum luck, razzy Up in RSI gear come in tha shop jus’ then. ‘m face all bust an hard ta gab. Up see an went an called out Boss man ‘bout roughen rats.
   “Wasn’ Boss” ‘m say.
   Up’s none copy wha’ rat saying. Got rage some aft’ look me. Up walk out on Boss Dirk. Boss Dirk don’ ev’n look at me, “Go on walkabout and I don’t want to see you till you make it right.”
   Like hearing death, that.
   None be in the shop cause ‘m lost him creds. Maybe big creds. Know what game Bazaar boss playin’. Got make up the creds, street debt that, or null work shop more. Work is Safe-ty. Gets rat trade bits, tools. Gear rats snuffed if got null shop an boss. So got ‘magine ta make cred back, boost fast.
   ‘m got system ta make good. Priorities. Lock wha’ work pays an’ who ‘m owe wha’. Neve owe none long. Nose out ‘thers business until them got in mine. Neve’ start fight. Finish ‘em hard if them come.
   Got debt ta street an know tha’ good. Know null ask questions. Know ta dodge tha creeper. Know drugs kill some, but bein’ desperate be better at killing. Know ta steal fast, run an null fight, cheat fair, deal double an null trus’. Trus’ sa kinna deal get you killed while ‘em all smiles. Slums got say, “Killed by kindness.” Learn tha’ boost quick.
   P‘rent leave them crier kid on tha streets at five ticks old. Mine did. Tha’ when a ‘come rat an could beg ‘n steal my live. Same tick p’rent don’ have ta take tha crier ta Gov medics none more. Gov Medics give shots and make sure rats got ID. Gov Blues got to know who they arresting is. Gov cares bout lookin like they care. Lookin like Up’s don’ ignore packs a rats ‘round Bazaar.
   When ‘m five ticks them camp up and in ‘gether. Crawl tunnels. Oldies be too big ta get through. ‘s when my learn tha rhymes. Street rat learnin’ them. “Learn tha rhymes, live long times.” Youngie’s makes safe camps in tunnels. Safe nights, mostly. Seen my first murder at seven ticks, over pride. Honor worth killin for when rat got null else.
   When ‘m nine ticks, beat some seven tick with mu slag cause them stole my las’ food. Two ticks or three more an seven, you gettin’ too big too ta get in tunnels. Ones dat stay, after them “grow up”? Them dead. Might find ‘em after. Maybe long aft’. Ones dat got stuck tryin to get out da wors’. Ain’ none soul in ’em eyes. Null.
   Rats ride rails some time. Mos’ runners on Up business. Gov Blues that glint rats ‘ll lock on an then drop off long as ya don’ spook. Been here rails most two hours null-stop. Even seen one Sister, like Mom Super. Jus’ two Up’s on this rail now. One look’n like them wanna live Bazaar style, but like Up mus’ think i’ like.
   Ain’ found null mark ta pick till this ripe come on. Up punk got loose pocks an ‘m scan cred chit on him. Bad idea them chits. Thems way ta buy easier on the Black an no get flagged by central. Or get picked.
   Nex rail stop come up now an make my pick. Least try ta. Hands in tha marks pock an gots pain on my wrist. Aint none feel like it. Know quick what is. Honey pot. Gov Blue sting, an fell for honey. Blue grab me an latch on my shirt.
   “Well what do we have here? And why is your hand in that pocket do you think?” He gabbed.
   Got my words workin pas’ pain. “Glint lock ya chit gonna fall out an gon make sure i’ don’ Mr. Up.”
   “Mr. Up is it? Not Mr. Blue? I’m out here to catch scabs like you. Either you’re a dumb street rat or you think I’m a sap.” Him eye scan’n me at that. “You know I’ve caught you red handed. That’s a conviction right there.” Lookin’ a my hand. Stuck in the Blue’s pock. Made ta catch a snatch like ‘m be.
   Know solid ‘m on lock down. Null shake Blue’s Vid and Gab. Ticks in pris. Pris means knowin’ too much. Neve’ come back, rats tha’ got pris ticks.
   Got try juke this. Heard some Blues barter. “What i’ take ta not be red handed.”
   Blue come real close. “Well now, since you ask.” he say in hush say. Real close.
   Don’ eve’ think as I hit tha Blue. Ain’t got my slag, none on rails. Hit him same as any creeper. Then pain come. Blue’s suit lights come on. He din’ have his Vid rig capt’ing till now. Think ‘m deep in now. An he shocks me with his spark-stick. An world goes black.
   * * *
   Got none lock on how got ta Judge time. Most blur. Shock? Maybe. Craz Oldie come outa none-where. Like lady didn’ do ‘nough ta rat like me ‘ready. Thinkin’ maybe like she know how street works. She come in an on it.
   “Wha’ else you wan’ from me, Oldie? Ain’ got none else!” Aft’ I say it Judge tell me null ta “out-burst” ‘gain.
   Mom Super only look me once. ‘m stand there cuffs on an Judge gabbin at her like ‘m understan’. Craz Oldie goes on i’ hard. “This child has rights, Your Honor, and though guilty of a petty crime, this one is the victim of a crime much more heinous . . .” Gabbed in Up talk for me ta Judge. Fel’ like hours she gab at him. An got some Vid too. Can’ jist half it. An Judge got quiet some. Rats know when an Up got quiet some’ bad wrong.
   Then i’ come, “The child is remanded into your custody and an investigation will be opened.”
   Krac Krac
   Courthouse Blue got my cuffs off. ‘an Mom Super take my hand like sealin’ deal. Leg-it.
   “Come along, young one.” She say. An I got go with her Blue say.
   Understand sealed deals. Le-git. Some-else callin’ shots an ‘m jus’ rat.
   * * *
   Neve’ been this deep in bad ‘fore. “Ride the wave, you be okay. Don figh’ back, or be dead fas’” Got ride i’ an’ Trip ta tha Hall ‘s all blur an flashes some. Think nev been this far from Bazaar ‘for. Got ta i’ an all I has ‘s me and gov clothes. Indust kind door closin behind us. More like wall movin. ‘Bout time i’ close looked like just wall. Hallway we in ‘s dim lit. Tried lock where door is an what’s ‘round. So I won’ lose it. Doin’ i’ maked me stare.
   Lady catch me at it.
   “The only way in or out of here, young one.” She say.
   Lady know how ta make you feel “at home.” That what she’d called it. On the rails ride. Said it’s “home.” Cage? Maybe. I’m in deep grav well. Null booster. I got the one-in one-out as challenge an half threat. Well, would call i’ threat if didn’ think tha oldie was tellin’ truth. From tha look, place been built out the hull an old cryo-sleep. Kind ta carry all the gear, raw mat’erial an people ta build station an colony tha world. Some these been used. Once, long time gone. Jump tech made ‘em dead tech ‘fore some reached their destin.
   Is’n small hallway. Got be least five meter tall an three wide. Hall’s brown an dus’y. Dus’ floatin’ the air. Light come from clear roof an some non-stan wall tech. Eve’y two meters pillar come out the wall some. Lady starts down hall leavin me. I ain’ realize till ‘m left some. Cause I starin’ more. Got catch ta her an made I didn’ lose lock to tha door in my head.
   “I’ll show you to your room and where the meal hall and necessary are.” Mom Super sayin’ like tour Vid or some.
   “Is ‘m prisoner here? An guards?” Got ask. Got get tha lay here.
   Craz Oldie ‘most choked on laugh.
   “Ha! A prisoner are you?” Lookin at me over her shoulder. “No, young one. No guards to bribe here. No chains. Not even a mean look from your fellow inmates, as there are none. Just me and my fellow Sisters.”
   Like she read minds ‘bout bribes the guards. I got quick feel wrong for asking. Why’s she lookin at me tha’ like? Got my eye out a lookin’ at hers. Eye scanned blank wall I could find. “Ain’ this punishment, right? I got caught bustin’ up that Blue an now I gotta delta.”
   “None of that street slang here, young one. The word is ‘change,’ not ‘delta.’ The magistrate owed me a favor and released you to me under the condition that I maintain custody of you until your majority. So you are under my watch, yes. A prisoner? Hardly. You will find all the things here you will need to live and, if you so choose, learn.”
   She don’ say more for ‘while. I got some wha’ she gabbed but i’ don’ copy.
   “Ahh here we are.” She stop nex’ ta door look like metal sticking out. She pull on tha metal with her hand an i’ opened. A’hind i’ ‘s room with chairs an table. Walls right an left got four more doors.
   “The second on the left will be yours, young one.” She said.
   “Mine wha’?”
   “Your room, of course.”
   “Like shop?”
   Some’ mus’a mean somethin’ ta tha craz old lady. Like she got dus’ blinked an rubbed her eyes.
   “Of course. How could I be so foolish. This is obviously not something you’re used to. Each one of us here has our own place to sleep and have our own things.” She smiled like hidin’ think.
   We walk to the second left door an open it. I glint in tha place. Rooms bright. None like tha hall. Pair stan’ lights on ceilin’. Desk, chair at tha desk, an comp on tha desk. Jus like the one Casey Gang got took from me. Mom Super point ta ‘nother short table.
   “This will be your bed. I hope you find it to your liking.” She say i’ smiling at me. Big think ‘hind them eyes now.
   “You mean I get cot like tha Up folk?”
   Why I got feel wrong for asking ‘nother question? Null trying ta make Craz Oldie cry. She just was. I’m none gonna let this get beyond me. “Get out your depth, get dead.” That the way things work an look like gettin’ close. Got get handle on it. Old lady sittin on the cot an just lookin at me walkin around. Makin I got what this oth’ small room for. Two doors on i’ an pipe at the top. Some things hanging from tha pipe. Strange hook things. Trying not ta look close at ‘em an get caught starin’. Made over ta tha comp on the desk. Wanted lay hands on i’ an over since I locked on it. Don wan’a giveway that too fas’. Gear rat knows tha’ much abou’ business. Neve give too much ‘way. Is’n old as i’ look. Tap tha switch ta turn i’ on. Got greet by blinkin error lights ‘long the edge. Know this types, local fab. Lights come same order, ‘lways. Pre-boot got stuck. I go in an on it.
   Pop tha case secure clip on tha left edge.
   Run finger ‘long tha top an add pressure as I twist tha top half counter-clock.
   * * *
   My hand reached ta my tool belt. Lookin for contact bridgers pass tha anti-tamp sec switch. Hand missed. Got stop. Don feel the tab metal. My hand nev miss.
   Look down ta my left hand. Ones supposed to got that tab tool I need. Ain’ got my belt. Come ta me realz I ain’ eve’ in my own clothes. ‘m in somewhere wreck old ship . . .
   An someone behind me.
   Scream comes, null stoppin’ it. Long an hard an made old lady jump. i’ was tha lady a’hind me. She come up ta see what I’m doing. Got caught in wantin’ ta work on i’ an lost my ‘wareness. Los’ track surroundin’s. Let someone get ‘round behind. Wasn’ her wrong. I broke street rule an rhyme. “Back ta wall or them take all.” So you don get mugged, or creeper on you, or get got by slavers or just ‘cause.
   Jump up from tha chair leavin tha begin’ work behind an ran tha three steps ta tha’ smaller room. Duck in an close tha door. Dark. Dark can be good an can be bad. This is good. Got four walls an only one vector in. I know what was ‘round me. I’d knew when I saw i’ that this was my ‘secure’ when things went. A’ways gota have secure. If the Gov come on round up. If gangs got bad war. If druggies got them hands on some new. That when eve’ rat who knows street goes secure. Sometime you go ta secure an find som else there. Some secure ain’ good an you get caught out an’ways. A’ways got have at leas’ one.
   This is mine. Now I need ta stable an find out. I tried to get my breath down. Don’ want pass out. Breath hard an you pass out on street. All the CO2 dump from tha scrapworks were at the streets near Bazaar Street. Breath hard an ya pass out sure. Tha’ level tha odds ‘tween tha street rats an tha oldies in fight or chase.
   Null thing do but wait till pain come. A’ways does. I got fast breath. Stupid me ta got that way. CO2 hurt ‘ll kill fast some. Tha zone, fog CO2 tha’ collects ‘round tha’ cluster shops an alleys tha’ are all I know.
   Pain neve’ comes. Tha’ means I’m pas’ tha zone. Tha’ hits me square an hard. I’m shiverin’ but i’ wasn’ cold. For dark as i’ is, like in tha hall i’ warm dark with red and orange colors too.
   “Are you all right, young one?” Oldie ask through tha door.
   “Fine, lady!” I got shout back.
   “That’s good, dear.” She say back through tha door. “And you can call me Mother Superior whenever you like.”
   I don’ remember fallin sleep.
   I waked up screamin though.
   Tha’ happen twice in week one bein’ here. Sleep in tha closet-room got so warm feels like was somethin’ on top me. Aft’ second time like tha’ I left tha door open some bit, i’ let me see out into tha room too.
   “Seeing what way someone could come at you from was good.” ‘s what I thought.
   Sometimes I scream so loud i’ wakes all tha Sisters near with me. Maybe i’ woke more othe’s but I don’ leave ta find out. Neve asked. Didn’ care, what I told myself. Can’ say ‘m ‘mbarrassed an didn’ wan’a look weak.
   Got clothes now that didn’ itch. Can sleep night an null wake up coughin. Got food 3 times day.
   I’m in deep slag.
   Tha angle hasn’ come yet. Can’ eve’ see tha angle them Sisters playin’ to. Been ‘while an i’ start ta come clear tha’ Mom Super an ‘em Sisters want me in debt deep so I never get out. “Honor slave” like, cheap an EZ. So debt tha’ work for rest my life won’ pay back my owed.
   ‘m got ‘most dead screwed.
   Mom Super come ‘fore an walk me ta tha meal hall. Theres chairs ‘nough for ‘round hundred in tha meal hall. Sisters only fill ‘bout three fourths it. Mom Super got me sit by her ‘cause that way I wouldn’ be crowd-in with some Sister or come up on like she had on me. Clothes ‘m got eve’ got pocket ‘nough ta snatch food back ta room. Mom Super neve’ caugh’ me. Rat neve’ know when food gone got rare.
   Tried count eve’ time I ate food. i’ got more an more. Couldn’ pay that much back. Couldn’ not eat it. Real food hard got mos’ times. Breakfast some toastbread an paste an cheese.
   Soup lunch with cracker an’ plate real vegetable cooked in oil. My first real vegs that. I ate food paste sometime on at meal hall but eve’ tha’ was paste with flavor in i’ an came with cracker an cheese. Tha real food got tha kick though. Only fool rat turn down real food. If they gon’ hit me with bill I couldn’ pay, i’ gon’ be on full stomach.
   Full stomach. “‘m got soft.” Had say i’ out ta make i’ real.
   On street rats only got full stomach on spec days. Like when Gov paste dispenser malfunctioned. Or cargo food crashed near. Couldn’ sell tha goods no more so we rats got eat real tha’ time. Sick for days aft’. Couldn’ handle all that real food.
   Now I got real eatin’ eve’ day. Warm of i’ gone out. Or may jus’ didn’ have ta fight chill here. Don’ matter none way. “Loss ya edge an you got dead.” ‘m get soft an got ta fight.
   Got my plan to make good too. First got grab up tha bits tools made out some scrap, tha food got hid under tha bed, an all the clothes. Second gotta outbound my room got pas’ them doors an then to tha wall door. Or where I’m lock i’ ta be. Got tools ta get pas’ it. Got find tha control box. Null hard. Simp that. Pop tha door an out.
   None need detail figured. ‘s long as got ‘magination I’m gon’ got this. An got my honor back mine aft’. ‘m none gon’ be prisoner an neve’ slave. Let ‘em take my rep an say I don’ pay debts. I’m gon’ be free.
   Time make my out.
   A’most ‘sleep when I figure late i’ is. Gettin’ up an an got my things out ‘s lot more work than my practice. Opened tha door ta my room null makes sound but tha’ one into tha hall ‘s tricky.
   Got i’ jus’ open ‘nough ta squeeze an pull my gear through. Risky ta try an close tha darn door ‘gain. If I wrong, it might wake up tha whole place. Jus’ lef’ i’ part open tha’ way. Gon’ be obvious ta a’one tha’ scan it. I’m be long gone then.
   Sneak-move down tha halls. Heart pound’in like hammer. I come up on tha scratch an ding tha’ give ‘way where door come out in tha hall. Scan tha wall ta find control box. Foun’ place where control should be. Near tha floo. All’s in i’ relay module. Like for remote. Ain’ doin’ much ta help ‘less I got tha code or find tha oth’ end tha link.
   Tha’s bad news. Could be an’where. Like tha library that I couldn’ go in or outside where’m tryin’ go but can’ get. Got search eve’where an tha’ means ‘m gon’ get caught sure. An I ain’ eve start tha work ta bypass secure tha’ be on it! ‘M deeper in i’ an null way out, lock sure.
   I jump ‘cause tha door start open all on ‘s own. Rumbled an rack some an stop ‘bout half open. Blink tha dus’ out eyes tryin ta figure how tha’ happened. Null one outside. Blink mo’ dus an thought abou’ it. Miracle? Maybe, but rats none got tha’ luck.
   Out my instinct I turn ‘round.
   Mom Super standing three meters ‘way. She got mobiGlas on an up. Prob’y use ta open tha door. Craz Oldie lookin’ right at me.
   “I wondered when you would make your first try for the door, young one. I’m actually quite surprised it took so long.” Mom Super voice cut air like glass now. “You look prepared. That’s good. You may even have a plan. Planning and patience. Strong qualities for one so young to have.”
   “Wha’ you wan’?” I ask like she some kin’a spook.
   “To give you a choice, young one. Choosing is a sacred thing to us; In it we are free. It is obvious you have not felt as free as you truly are.” She say back.
   “Wha’ deal you got?” I say more sure ‘m in barter now. Barter ‘m got, solid.
   “I mean that you have a choice. You may leave and make the 20 kilometer trek back to the scrap yards and Bazaar and that life which you know, or you may stay and learn what the streets cannot teach you. What they do not want you to know.”
   ‘s not real deal, that. Thought tha’ get ta here been long but ain’ thought i’ 20 k-meters. I had ‘nough food for day, maybe two. Got caught by null knowing ‘nough. Rookie mis’ake that.
   20 k-meters. Trouble still with Boss Dirk in tha Bazaar when got there. An empty stomach.
   “None much choice.” I said out aft’ I think i’. Mom Super smile sad a’ me.
   “But it is a choice. One I offer you because I am a Sister of this Hall before I am your caretaker.” She say i’ slow like.
   ‘m none buyin’ it. “You haven’ show me wha’ angle ya playin’. Maybe ya jus’ makin’ me fat an you high dollar slaver an’ all. How ‘m know!”
   “You must be free to choose or I am not worthy to be a Sister, let alone the Mother Superior of these many here. We can give you what you need and more if you stay.”
   “I know right. Debt ‘s debt.” Eve’ rat know that.
   She stop cold. “You think that you are incurring a debt by staying here?”
   “Ain’ I? Wha’ I’m suppose think? An I see one an’ ‘m null gon’ jus’ be here an’ . . . null tha’ . . . I won’ be your slave!” Start lookin for way out tha hall ta secure.
   I stop cause Mom Super raise her hand. Slow like. Like she do ta quiet tha meal hall ‘fore meal. Hadn’ expected her ta be calm like tha’.
   “If I gave a way to repay your debt, would you stay?”
   TO BE CONTINUED…
   Przeczytaj całość
  • Przez Nebthtet
   W tym tygodniu odpowiadano na pytania dotyczące karery nawigatora, mechaniki śmierci postaci, VTOL (pionowego startu i lądowania) statków i nie tylko.
    
  • Przez Game Armada
   Every week, designers, engineers and other developers from our five offices around the world answer backer questions submitted on SPECTRUM and voted on by YOU. This week, we address questions on navigator careers, the Death of a Spaceman mechanic, ship VTOL and more.
   More about Death of a Spaceman here: https://robertsspaceindustries.com/comm-link/engineering/12879-Death-Of-A-Spaceman
   You can submit your questions for consideration in future episodes of Calling All Devs here
   And for info on becoming a subscriber, go to: https://robertsspaceindustries.com/pledge/subscriptions
   Przeczytaj całość
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na twoim urządzeniu pliki cookies by ulepszyć korzystanie z naszego serwisu. Możesz dopasować swoje ustawienia obsługi cookies, a jeśli tego nie uczynisz zakładamy, że nie stanowi to dla ciebie problemu.