Skocz do zawartości
Shivon

Dysputa o tandemach CPU+GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętacie jak rozmawiałem nt. jakiego tandemu powinienem użyć?
Sam chciałem ogarnąć tandem AMD Only, ale ktoś zaproponował AMD+INTEL, a reszta (z internetami włącznie), że INTEL+NVIDIA ONLY. Czyli najdroższą opcję.

 

Tutaj chciałbym się dowiedzieć od was, czemu aktualna sytuacja dyktuje użycia tejże opcji, a rozumiem iż Intel osiągnął swój cel, to jest: pełny monopol w dziedzinie wydajnych CPU (AMD wycofało się do robienia APU do podstawowych zadań, i tu niweluje INTELA).

Ale nadal nie jestem przekonany do tego, że Radki są do niczego. W przeciwieństwie do CPU, tu spokojnie konkurują z GeForce'ami. Wg. mnie, to nVidii można zawdzięczać ten hejt, gdyż za pomocą swoich "patentów" chce moim zdaniem osiągnąć to samo co Intel (czyli wykopać AMD z rynku za pomocą zniszczenia zaufania do tejże firmy). Przykład poniżej:

http://www.forbes.com/sites/jasonevangelho/2014/05/26/why-watch-dogs-is-bad-news-for-amd-users-and-potentially-the-entire-pc-gaming-ecosystem/

 

A poniżej odpowiedź nVidii:

 

http://www.forbes.com/sites/jasonevangelho/2014/05/28/nvidia-fires-back-the-truth-about-gameworks-amd-optimization-and-watch-dogs/

Mam tylko nadzieję, że nie będzie tutaj flejma... ;)


en-1-combined-a.png

To jest puste, ciągnie się w nieskończoność i… O mój Boże, tam jest pełno gwiazd! - Arthur C. Clarke

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, Nvidia,AMD siebie warci jeżeli chodzi o konkurowanie między sobą! :D

 

Co do przykładów co podałeś, AMD jak dobrze pamiętam, też stosowało takie patenty, nie pamiętam w jakiej to grze było ale jakieś dwa lub trzy feature w ustawieniach graficznych był tylko dla userów kart AMD i jak jeszcze nie mam sklerozy to nie chodziło o jakiś konkretny model karty graficznej dla której była w stanie to obsługiwać, tylko po prostu o to że to ma być karta AMD. :P:D

Edytowane przez Dratro

ad.pngdastro_ad.pngad.png
 
banner-discord-ga-ad-scpl.png

Wszystkie moje posty na forum GameArmada mają postać prywatnej opinii i są oparte na moim prywatnym zdaniu odnośnie różnych zagadnień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to o co kaman z nVidia only? Tracę już rozeznanie... :|


en-1-combined-a.png

To jest puste, ciągnie się w nieskończoność i… O mój Boże, tam jest pełno gwiazd! - Arthur C. Clarke

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, może to tylko mój wymysł. Ja kieruję się taką zasadą: Zaczynam od płyty głównej, a dokładnie od tego jaki ma chipset. Jeżeli AMD to Radek. Jeżeli Intel to Gforce. I zasadniczo dbam o to aby producent karty i producent płyty był ten sam. W moim przypadku to aktualnie MSI. 

 

A to, że producenci kart dają w łapę developerom to żadna nowość. Wiele lat temu była słynna zadyma z opcją "hidden dragon" w jednym popularnym benchmarku, który na kartach Nvidi nie przeliczał pewnych elementów powodując podwyższone (czytaj zafałszowane) wyniki dla Gforce'ów. 


 

 

JFK (1).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to ja proponowałem połączenie jednostki centralnej od Intela i GPU od AMD, dlatego że sam taką platformę posiadam.

Jak miałbym tłumaczyć swój wybór opisując jedynie najważniejsze korzyści, to krótko napisał bym tak:

 

Dlaczego CPU od Intela

- bo ma zdecydowanie wydajniejszy pojedynczy rdzeń

- deklasuje AMD pod względem zużycia energii ( wydajność per Watt )

- deklasuje konkurencję w operacjach na pamięci ( wystarczy zobaczyć czasy testu superPi )

- świetny i zarazem banalny overclocking ( Sandybridge, w czasie gdy kupowałem CPU każdy z łatwością robił 4,5 GHz )

 

Dlaczego GPU od AMD

- cena topowej karty w porównaniu do wydajnościowego odpowiednika od NVidii jest znacznie niższa

- wcześniej używałem  AMD i byłem zadowolony, choć nie jestem fan-bojem  ( konkurencja często ma lepsze optymalizacje )

- kibicuje technologii Mantle oraz TrueAudio

- bawiłem się w kopanie krypto waluty do której karty AMD okazały się dużo dużo lepsze :P

 

To był dla mnie też taki kompromis wydajności z poniesionymi kosztami, jak miałbym większe pieniądze do wydania może widział bym to zupełnie inaczej ;)


UXleTZk.pngATER DRACONES         TOMMY RICH FLEET        STAR CITIZEN POLSKA3W1sLPY.png   
URl3Qun.png?1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając koparki - tak jak już gdzieś pisałam zieloni mają lepszą obsługę software'ową swoich wynalazków. I stąd nvidia - zawsze biorę sobie jakieś cudo od MSI czy inne dziwadło z konkretnym GPU jaki mnie interesuje i na długo mam spokój + wsparcie dla nowych bibliotek.

 

Intel bo to co było już napisane + są nie do zarżnięcia. Mój i7 ma ponad 5 lat, sporo zniósł (pad chłodzenia, pad listwy przepięciowej, pad zasilacza, tylko inwazji marsjan do kompletu brak) i ma się dobrze.

 

Na chwilę obecną AMD nie pokazuje nic co by rozsmarowywało na ścianie (nie to co kiedyś). Ale może coś się zmieni - im większa konkurencja tym lepiej dla graczy.


Jakiś post jest interesujący, pomocny, zabawny, denerwujący? Skorzystaj z systemu reakcji - autor będzie mieć większą motywację, by napisać kolejne lub się poprawić! Masz pytanie do admina? Zajrzyj tutaj.

:miecio: :ad: sig_neb.png :ad: :miecio: 

banner-discord-ga-ad-scpl.png
Power tends to corrupt; absolute power corrupts absolutely. - Lord Acton
Frankly, my dear, I don't give a damn. - Rhett Butler

I am the Law. - Judge Dredd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies tam w zakamarkach mojej szafy lezy moj stary PC klasy Durun 1.2 GHz <-- AMD
Problem z procesorem ? - fabrycznie nastawiony na reset gdy temperatura przekroczy 55 stopni Celsiusza - W wakacje, aw pozniekszych etapach zyzia nawet zima komp mial tendencje do resetowania robiac doslownie nic ;/
Mimo ustawioen BIOSu itp  ze mial nic nie robic puki nie dobije do 80 nadal robil swoje na 55 ... Moze taka seria mi sie trafila, mimo to uraz zostal

Raz tez w mojej karierze skusilem sie na jakiegos Radka .. odpowiednik GF 9600GT
Podczas pracy w systemie (word + przegladarka), ze o graniu nie wspomne czesto gasl monitor i dostawalem komunikat "GPU przestal odpowiadac na polecenia sterownika i zostal zresetowany"

 .. po tygodniu meczarni i "underclockingu" poszedlem do sklepu opisalem problem, zwrocilem karte i doplacilem 30 zeta za GF 9800GT .. Never again Radeon related
Dodatkowo rok temu sprzedalem kompa z GTX 650 .. procesor na tej karcie osiagnal astronomiczne 102 St Celsiusza (niejednokrotnie), mimo tego przez ponad 2 lata gdy jeszcze z tej maszyny kozystalem (przegrzewanie mialo miejsce w 2011) ani razu  mnie nie zawiodl; brak artefaktow, resetowania itp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies tam w zakamarkach mojej szafy lezy moj stary PC klasy Durun 1.2 GHz <-- AMD

Problem z procesorem ? - fabrycznie nastawiony na reset gdy temperatura przekroczy 55 stopni Celsiusza - W wakacje, aw pozniekszych etapach zyzia nawet zima komp mial tendencje do resetowania robiac doslownie nic ;/

Mimo ustawioen BIOSu itp  ze mial nic nie robic puki nie dobije do 80 nadal robil swoje na 55 ... Moze taka seria mi sie trafila, mimo to uraz zostal

Raz tez w mojej karierze skusilem sie na jakiegos Radka .. odpowiednik GF 9600GT

Podczas pracy w systemie (word + przegladarka), ze o graniu nie wspomne czesto gasl monitor i dostawalem komunikat "GPU przestal odpowiadac na polecenia sterownika i zostal zresetowany"

 .. po tygodniu meczarni i "underclockingu" poszedlem do sklepu opisalem problem, zwrocilem karte i doplacilem 30 zeta za GF 9800GT .. Never again Radeon related

Dodatkowo rok temu sprzedalem kompa z GTX 650 .. procesor na tej karcie osiagnal astronomiczne 102 St Celsiusza (niejednokrotnie), mimo tego przez ponad 2 lata gdy jeszcze z tej maszyny kozystalem (przegrzewanie mialo miejsce w 2011) ani razu  mnie nie zawiodl; brak artefaktow, resetowania itp. 

 

To dziwne - miałem Radka 9600 256 MB Sapphire'a, i nie miałem żadnych, powtarzam, żadnych problemów.

Formalnie zawsze byłem z intelem (najdłużej siedziałem na sockecie 478 - Pentium IV + Celeron w sytuacjach awaryjnych - za oba wpłaciłem 4 dychy[!!!] na lokalnym rynku  :devil:), ale teraz, z racji cięć budżetowych byłem zmuszony do wzięcia dobrej płyty, procka i grafiki. No to więc odpaliłem tandem AMD + NVIDIA - Płyta MSI, AMD Athlon X4 640 + GF 220 od Gigabyte'a (najlepsze osiągi ze wszystkich GF 220). I co? Parę miesięcy o mało mi się płyta nie sfajczyła (czuć było spaleniznę, nie chciała się odpalić), ma problem z rozpoznaniem dodatkowego kontrolera SATA+ATA na PCI-Ex1, no i ma cholernego realteka w sieci i dźwięku  :yucky: (no sorewicz, ale za dużo problemów mam z nimi).

Na szczęście nadal mam porty PCI, więc mógłbym wrzucić SB Live (z moim tajnym drajwerem pod Vistę i nowsze z 8.1 włącznie  :thumbsup:), sieciówkę z chipem Broadcoma/Atherosa i basta  :happy:


en-1-combined-a.png

To jest puste, ciągnie się w nieskończoność i… O mój Boże, tam jest pełno gwiazd! - Arthur C. Clarke

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zakupił nowy sprzęt wyłącznie ze stajni AMD, pytanie tylko ile na tym zaoszczędzisz i czy na pewno ?

Zużycie prądu to kiepski argument, bo zniwelowanie różnicy w cenie tylko przez większe zużycie wymaga kilku lat, natomiast wydajność i problematyczność jest już godna rozważenia.

 

Moja poprzednia platforma to też był sprzęt wyłącznie AMD i nie miałem z nim najmniejszego problemu ( mimo przetaktowywania wszystkiego co się dało ), teraz mam połączenie Intel + AMD i równie jestem z tego zadowolony, a może nawet i bardziej, następna to pewnie będzie właśnie Intel + Nvidia - a to dlatego że spróbować trzeba wszystkiego ;)

 

Ostatnio przy zakupie sprzętu coraz mniej sugeruję się tylko ceną, po prostu wyznaczam sobie cel i warunki jakie spełniać ma dany sprzęt i dopiero gdy to osiągnę jakiś tam mały udział ma w tym wszystkim cena, ponieważ wymagania rosną a i nie chce mi się grzebać w biosie tak jak kiedyś wybieram coraz bardziej wygodne i bezproblemowe opcje.

 

Sugeruję zrobić sobie listę rzeczy jakie bezwzględnie musi spełniać nowa platforma, ( czym więcej wymagań tym lepiej ), a następnie dobierać elementy do górnej granicy swojego budżetu.

Jeśli zmieścisz w nim tandem Intel + Nvidia, nie zastanawiaj się tylko bierz !


UXleTZk.pngATER DRACONES         TOMMY RICH FLEET        STAR CITIZEN POLSKA3W1sLPY.png   
URl3Qun.png?1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego GPU od AMD

- cena topowej karty w porównaniu do wydajnościowego odpowiednika od NVidii jest znacznie niższa

Wydajność też była niższa. Poza tym nowe Maxwelle robią zadymę z cenami. W komputroniku GTX980 są tańsze, niż 780Ti. GTX 970 są tańsze niż 290, a wydajniejsze i cichsze niż 290X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dlaczego GPU od AMD

- cena topowej karty w porównaniu do wydajnościowego odpowiednika od NVidii jest znacznie niższa

Wydajność też była niższa. Poza tym nowe Maxwelle robią zadymę z cenami. W komputroniku GTX980 są tańsze, niż 780Ti. GTX 970 są tańsze niż 290, a wydajniejsze i cichsze niż 290X.

 

Czy ja wiem?  :huh:

Pamiętam że przedtem AMD praktycznie zawsze masakrowało nVidię pod względem wydajności gdy ona w tym casie zajmowała się swoimi CUDAmi... :P


en-1-combined-a.png

To jest puste, ciągnie się w nieskończoność i… O mój Boże, tam jest pełno gwiazd! - Arthur C. Clarke

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Wydajność też była niższa. Poza tym nowe Maxwelle robią zadymę z cenami. W komputroniku GTX980 są tańsze, niż 780Ti. GTX 970 są tańsze niż 290, a wydajniejsze i cichsze niż 290X.

 

Pisałem w retrospekcji o swoim zakupie, a Ty podajesz jako przykład karty które wyszły teraz, uczciwe jest jedynie porównanie tych samych generacji, a więc maksymalnie GTX 780 bez Ti.

Należy pamiętać, że flagowiec AMD R9 290x jest już na rynku od roku, karty Nvidii o których mowa swoją premierę miały 19 września 2014, raptem parę dni temu, zdziwił bym się wiec mocno gdyby były wolniejsze ;)


UXleTZk.pngATER DRACONES         TOMMY RICH FLEET        STAR CITIZEN POLSKA3W1sLPY.png   
URl3Qun.png?1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej zostaje przy INTEL I NV . Głownie że korzystam jeszcze z programów które obsługują CUDA, Ati miałem od zawsze, modowanie tych kart kiedyś było modne i w sumie prostymi flaszowaniami można było wydusić z ati niezłą moc zresztą z NV też ale cena NV kiedyś była dość wysoka. W sprzęcie apple mialem troche ati i NV i niestety ati juz nie bylo takie bezawaryjne.

 zestawy Pc mialem AMD + Ati i to jakoś działało ( 8500, 9700, 9700@9800 )  - pamietam ze uzywalem sterownikow Omegadrvers i nigdy jakoś nie miałem problemów, jedynie raz spaliłem i uszkodziłem karte 9700 a tak same  z  siebie sie nie psuły.  Co do prądożerności tych kart, przy słabej plycie mialem problemy i 3x spalenia mobo na szczescie na gwarancji . na macu w lapku problemy z ati , i w maku pro 5770 tez niestety sie popsuł ( wysypaly sie 2 porty i sypie artefaktami co jakiś czas ). Nie wiem czy się po porstu firma popsula czy jest jakas moda na to że sprzęt działa 2 - 3 lata i out.

teraz postanowiłem przysiąść sie do NV . Na razie na z xeonem mam GTX 660 ale chce to docelowo zamienic na quadro 4000, a na boczku składam zestaw pod nowego GTXa seri 9xx ( pewnie kupie 970). kiedyś kręcilem sprzęt z braku kasy, teraz wole kupic optymalną karte - średnią,  ktora bedzie bez podkrecenia dobrze pracować. praca 8 lat na macu mnie troche rozleniwiła i bieg za punktami w 3d marku mnie juz zupelnie nie interesuje. W suime to co widze w SC przyczyniło się ze troche zaszaleje i zloze sobie pc glownie pod ten tytuł mam nadzieje ze ostatecznie zestawik bedzie z i5 i gtx .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Nie wiem czy się po porstu firma popsula czy jest jakas moda na to że sprzęt działa 2 - 3 lata i out.

To niestety nie moda, ale 'ekonomia'. Sprzęt do użytku domowego jest projektowany właśnie na taki okres.

Parafrazując pewne powiedzenie: szybka, tania, wytrzymała - wybierz dwa ;)

 

Ja osobiście poczekam aż Maxwelle zaczną montować w SLI do Alienware M18... więc mam jeszcze chwilkę :>


tecon_ad.png

Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs,
and the Universe trying to produce bigger and better idiots.
...
So far, the Universe is winning.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Wydajność też była niższa. Poza tym nowe Maxwelle robią zadymę z cenami. W komputroniku GTX980 są tańsze, niż 780Ti. GTX 970 są tańsze niż 290, a wydajniejsze i cichsze niż 290X.

 

Ja tam sobie zrobię tak jak ktoś na tym forum mówił: Pierw wymagania, a potem przedziałka cenowa (aczkolwiek mam GF 970 w uwadze) :)

Edytowane przez Shivon

en-1-combined-a.png

To jest puste, ciągnie się w nieskończoność i… O mój Boże, tam jest pełno gwiazd! - Arthur C. Clarke

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze poważne recenzje Maxwelli już są więc można snuć nowe plany upgrade'u.

Jednak nie pierwsza to i nie ostatnia okazja jeśli ktoś myśli o uber power maszynie do zadań specjalnych czyli gry w SC ;)


UXleTZk.pngATER DRACONES         TOMMY RICH FLEET        STAR CITIZEN POLSKA3W1sLPY.png   
URl3Qun.png?1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

en-1-combined-a.png

To jest puste, ciągnie się w nieskończoność i… O mój Boże, tam jest pełno gwiazd! - Arthur C. Clarke

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


A to ci ciekawa rzecz 

 

Nowość to to nie jest AMD  już o tym trąb od 2006 czyli od czasu kiedy przejęło ATI  i jak na razie żadnych efektów nie widać.


 

 

JFK (1).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A to ci ciekawa rzecz 

 

Nowość to to nie jest AMD  już o tym trąb od 2006 czyli od czasu kiedy przejęło ATI  i jak na razie żadnych efektów nie widać.

 

Eee... tym efektem jest APU:huh:


en-1-combined-a.png

To jest puste, ciągnie się w nieskończoność i… O mój Boże, tam jest pełno gwiazd! - Arthur C. Clarke

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby udało się połączyć za pomocą architektury HSA, najwydajniejszy obecnie CPU, z najwydajniejszym GPU, zamiast robić procki do systemów all in one czy laptopów itp... to dominacja rynku gier gwarantowana.  

 

Sam pewnie kupił bym takie rozwiązanie wiedząc że szybciej i lepiej być nie może w kwestii wyciskania soków ze swojego Hardware, niestety HSA, występuje jedynie w segmencie low i middle a to znacznie za mało :(


UXleTZk.pngATER DRACONES         TOMMY RICH FLEET        STAR CITIZEN POLSKA3W1sLPY.png   
URl3Qun.png?1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Czy masz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Shivon
      Rumor: NVIDIA GeForce RTX 3070 and 3080 Coming Q3 2020 + Specs
      WWW.GURU3D.COM The rumor mill can't stop the chatter about NVIDIA's series 3000 cards, and that will probably stay that way until announced. Today... No więc tłumacząc pogłoski "chiakokhua" na PL: RTX 3070 i 3080 będą w trzecim kwartale 2k20, możliwe też i RTX 3080 TI w czwartym; Prócz tego 3060 będzie w pierwszym kwartale 2k21.

      Poniżej tabelka ze źródła:

       

    • Przez Shivon
      Nieznana w Europie czy Ameryce chińska firma Changsha Jingjia Microelectronics Co Ltd ogłosiła swój najnowszy produkt
      Jingmei JM9271
      którą porównują z nVidia GTX 1080 (GP104-400 (GP104)). Ma mieć 16 GB RAM HBM, przepustowość 512 GB/s, szyna PCIe 4.0. Dodatkowo, ma zużywać niewiele więcej energii niż przytoczony konkurent (200W u JM9271 vs 180W u GP104).
      Changsha zapowiada kartę Jingmei JM9271 - chiński konkurent GeForce GTX 1080
      WWW.BENCHMARK.PL Układ Jingmei JM9271 ma dorównywać wydajnością karcie GeForce GTX 1080, a więc topowej konstrukcji Nvidii z 2016 roku. Szczegóły akceleratora budzą jednak pewne obawy...  
      Tylko jestem ciekaw, jak oni dorwą od M$ obsługę DirectX, z powodu "machania ekonomiczną szabelką" przez Donalda Trumpa...
      Aczkolwiek, swoją drogą, na Linuxa byłby idealny
    • Przez Nebthtet
      Ech, trzeba będzie rozważyć upgrade karty za jakiś czas... RTX w Cyberpunku wygląda ślicznie - Redzi ogłosili partnerstwo technologiczne z nVidią. A to pewnie oznacza i dodawanie CP2077 do kart RTX po premierze gry.
      Cyberpunk 2077: NVIDIA Partnership Brings Ray Tracing To Hugely-Anticipated Game
      WWW.NVIDIA.COM NVIDIA and CD PROJEKT RED are working together to bring real-time ray tracing to Cyberpunk 2077.  
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności