Skocz do zawartości

Witaj na pokładzie !

Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich możliwości oferowanych przez naszą społeczność. Po zalogowaniu możesz zakładać tematy, odpowiadać w istniejących, przeglądać i dodawać zawartość galerii, korzystać z systemu reputacji, prywatnego komunikatora i wielu innych opcji!

Ten komunikat zostanie usunięty gdy się zalogujesz.

Porozmawiajmy na żywo!

Chcesz pogadać na żywo? Dołącz do nas na Discordzie!

Dołącz do Ater Dracones!

Szukasz wyborowego towarzystwa do gry w Star Citizena i nie tylko? W Ater Dracones znajdziesz sporo interesujących osób, wsparcie i fajny klimat, a także największą lecz posiadającą własny charakter praktycznie najstarszą aktywną polską organizację w SC.

Mimo iż jest nas wielu cenimy sobie indywidualność naszych członków, a aktywni mogą liczyć na możliwość kształtowania losów klanu.

Blogi

Nowość: własne tło profilu

Mamy dla was nowość: od niedawna każdy, kto wsparł Game Armadę / Star Citizen Polska może ustawić sobie na profilu dowolne tło. Opcja ta jest dostępna dla każdej osoby, która wsparła kiedykolwiek Game Armadę dowolną kwotą. Aby to uczynić należy kliknąć zaznaczony poniżej ramką przycisk, załadować grafikę i zatwierdzić. Jeśli coś nie działa, a powinno kontaktujcie się z Administracją .    Mam nadzieję, że ten gadżet umili wam korzystanie z forum!

Nebthtet

Nebthtet

Nowe reakcje na forum

Dzisiaj będzie krótko - nasza społeczność wzbogaciła się o dwie nowe możliwe reakcje na różnorakie treści. Zachęcam do aktywnego korzystania z systemu reputacji - pamiętajcie, że plusując wartościowe treści nagradzacie autorów i motywujecie do dalszej działalności!   Jeśli chcielibyście, żeby reakcji było więcej umieśćcie swoje propozycje w komentarzach.   Jedna jest pozytywna:   A druga negatywna:

Nebthtet

Nebthtet

Nowy wygląd kategorii na NewsNecie

Zapewne część z was zauważyła, że NewsNet Game Armady jest sukcesywnie rozbudowywany. Ale chociaż treści to podstawa, liczy się również sposób ich prezentacji. Z tego powodu zmieniłam kilka rzeczy. Dajcie znać w komentarzach, czy nowy wygląd wam się podoba .  Tak wyglądała lista kategorii. Prawda, że nudno?   Nowy wygląd owej listy prezentuje się następująco - z resztą na żywo zobaczysz to tutaj:   Ale to nie koniec. Zmiany zaszły również w widoku zawartości kategorii. Pierwotnie była to tylko lista artykułów - atrakcyjna, ale czegoś brakowało... Podkategorie były nudne i jakoś tak...   Teraz każda z kategorii ma header - dzięki któremu łatwo odróżniają się od siebie. Dodatkowo podkategorie mają również wyróżniające je grafiki. Tutaj poniższy przykład "na żywo".

Nebthtet

Nebthtet

 

Obcość obcych

„Istnieją tylko dwie możliwości: albo jesteśmy sami we Wszechświecie, albo nie. Obie są równie przerażające.” – Arthur C. Clark   Czy istnieje życie pozaziemskie?
Prawdopodobnie, przemawia za tym statystyka.
Czy istnieje inteligentne życie?
Całkiem możliwe.
Czy istnieje w naszej galaktyce?
Może, ale nie musi.
Czy istnieje teraz?
Niekoniecznie. Obecność obcych w sci-fi jest równie sensowna jak ich zupełny brak.
Prawdopodobieństwo przemawia za ich istnieniem, ale rozmiar i wiek wszechświata sprawia, że równie dobrze mogliby nie istnieć.
Nawet po uzyskaniu napędu nadświetlnego kosmos byłby ogromny, a przede wszystkim stary.
Istnieją obcy, ale na drugim końcu nieskończonego wszechświata.
Istnieją obcy, nawet dość niedaleko, ale pojawili się miliardy lat przed lub po nas i nie mieliśmy szansy na kontakt.
Oczywiście nic nie wzbrania ich istnieniu niedaleko i w obecnych czasach, ale to wcale nie jest najbardziej prawdopodobna możliwość. Może i najciekawsza, ale nie najprawdopodobniejsza.                    Zatem jeśli są to jacy są?
Podobni do nas? Wątpliwe, ale nie niemożliwe.
Najczęściej obcy w sci-fi są humanoidami, z którymi możemy się lepiej lub gorzej, ale dogadać. Mało prawdopodobna opcja, ale wygodna dla tworzenia historii.
Są wystarczająco obcy by ludzie mogli się od nich wyraźnie odciąć, ale na tyle podobni by jakiekolwiek relacje z nimi były możliwe. Jednak obcy mogą wyglądać bardzo różnorodnie. Wielu z nich pewnie nawet by nie kwalifikowało się jako istoty żywe wobec obecnych standardów. Kilka ciekawszych przykładów z jakimi się spotkałem lub sam pomyślałem (pewnie podświadomie kierując się czymś o czym zapomniałem): ·         Świadoma planeta-superkomputer – „Warstwy Wszechświata” ·         Inteligentne jednokomórkowce, potrafiące łączyć się w kolonie i wykorzystujące materiał genetyczny do przechowywania informacji (nie tylko tych odnośnie funkcjonowania) – „Odwet Oceanu” ·         Obcy z super-zimnych obszarów kosmosu, których budowa opiera się na kondensacie Bosego-Einsteina (w największym uproszczeniu jest to zamrożony gaz) – „Najemnicy” ·         Żywe kryształy – „Grillbar Galaktika” ·         Inteligentny ocean biomasy – „Solaris” ·         Istoty, które są samoświadome jako kolonia, ale samodzielnie są prymitywnymi organizmami – „Wyjście z cienia” ·         Bardzo inteligentne, ale nie samoświadome istoty – „Ślepowidzenie” (Polecam) ·         Byty czysto energetyczne lub informacyjne ·         Istoty z antymaterii ·         Istoty, które wzięliśmy za obcych, a byli tylko organami wielkiego obcego. Można by tak długo wymieniać. Pojawia się też jeszcze jedna kwestia.
Przyjmijmy, że obcy wyewoluowali na planecie o wielkiej masie, potężnych fluktuacjach grawitacyjnych i magnetycznych oraz, że potrzebują tych fluktuacji do funkcjonowania.
Mogą być najbardziej zaawansowaną i pokojową rasą we wszechświecie, ale mimo swego zaawansowania z powodu braku materiałów lub czegoś innego nie są w stanie opuścić swojej planety, a jej warunki są zabójcze dla większości innych obcych.
Scenariusz równie prawdopodobny jak to, że natkniemy się na obcych, których zrozumiemy.             Wracając właśnie nie do samej formy, ale rozumowania obcych.
Najprawdopodobniej obcy okazaliby się zbyt, wybaczcie truizm, obcy.
Zacznę od łagodniejszego przypadku. W „Warstwach Wszechświata” jeden obcy na chęć pomocy emocjonalnej reaguje dość drażliwie i pyta się człowieka czy jest w stanie zrozumieć tok myślenia starożytnego samuraja z rodzinnej planety ludzkości. Na odpowiedź przeczącą, której się zresztą spodziewał odpowiada, że on i tak jest nieskończenie bliższy niż tok rozumowania jakiegokolwiek obcego.
Bardziej radyklanym przypadkiem jest seria „Głębia” gdzie pojawia się „Paradoks Percepcji”. Obcy są tak obcy, że ludzkość nie jest w stanie ich zrozumieć w najmniejszym stopniu.
Po znalezieniu jednej pozornie dającej się zrozumieć rasy okazuje się, że oni nie reagowali na nas, ale na mikroby w naszych organizmach.   Osobiście sądzę, że nawet jeśli po spotkaniu obcych rozpoznamy, że to obcy – równie dobrze możemy nawet na nich nie zwrócić uwagi jeśli będą wystarczająco obcy – to skończy się na całkowitym braku sensownego kontaktu.   Jest jeszcze kwestia rozwoju technologicznego. Ludzie są kiepscy w przewidywaniu rozwoju własnej technologii, a co dopiero technologii zupełnie odmiennej.
Popularnym rozwiązaniem tego problemu jest skala Kardasheva bazująca na ilości wykorzystywanej energii.
Jej niewątpliwym plusem jest to, że nie odwołuje się do ludzkiej wyobraźni przez co wydaje się dość obiektywna.
Jednak nie jest doskonała. Spotkałem się z propozycją hipotetycznego gatunku prostych fotosyntetyzujących jednokomórkowców, które żyją na asteroidach tworzących coś w rodzaju sfery Dysona co sprawia, że technicznie należałyby do cywilizacji Typu II mimo, że nie spełnia kryteriów podawanych przy cywilizacji typu 0. Ludzie nie osiągnęli zaś jeszcze poziomu I.
Kto jest waszym zdaniem lepiej rozwiniętym technologicznie gatunkiem?
Ja osobiście pomyślałem też o jeszcze jednej możliwości – aby wywołać lawinę można wstrząsnąć górą lub pchnąć odpowiedni kamyk.
Ludzie są dość mało efektywni ze znaczną częścią wykorzystywanych technologii; dlaczego nie mogłaby istnieć o wiele bardziej zaawansowana cywilizacja, która nie tyle co potrafi korzystać z o wiele większych ilości energii, ale podobnych lecz z o wiele większą wydajnością?
Pierwsze silniki parowe miały mniej niż 10% wydajności. Większość z okresu ich dominacji miała między 10 a 20%. Obecnie zaś można osiągnąć wyniki między 40 a 50%. Przy wykorzystaniu takiej samej energii można zrobić więcej.   Dochodzimy więc do czegoś na co pewnie wszyscy czekali. Wojny z obcymi. Pewnie was rozczaruję, bo podsumuję to w kilku zdaniach. Jeśli cywilizacja nie mająca możliwości podróży międzygwiezdnych wejdzie w konflikt z cywilizacją mającą dostęp do technologii umożliwiającej takie podróże to przegra z kretesem. Mogłaby być nawet o wiele lepsza pod względem rozwoju myśli militarnej, ale różnice technologiczne będą zbyt duże. Wytrzymałość materiałów, ilość i efektywność wykorzystania energii etc. Laser górniczy dużej mocy może posłużyć równie dobrze do pocięcia statku co asteroidy.
W wypadku konfliktu dwóch mających dostęp do technologii umożliwiających podróże międzygwiezdne pojawia się mnóstwo zmiennych. Wielkość zaplecza gospodarczego, poziom rozwoju strategii i taktyk wojskowych, różnice technologiczne, gotowość poniesienia strat. Wygra ten kto ma wystarczającą przewagę w wypadkowej tych zmiennych lub w pewnych wypadkach miał szczęście i zrobił coś co spowoduje, że przeciwnik nie będzie chciał lub nie będzie mógł kontynuować walk. Mogą to być rzeczy, które są dla nas zrozumiałe jak zajęcie świętej planety lub zupełnie dziwne, których nawet byśmy nie zauważyli i nie mogli dojść dlaczego nagle mimo przewagi przeciwnik przestał walczyć.     Ładne, ale tak to nie będzie wyglądać na pewno. Za mała efektywność.   Dlatego nie narzekajcie na zbyt ludzkich obcych w sci-fi. Gdybyście dostali „rasowych” obcych nie wiedzielibyście jak się do nich zabrać.
Ja osobiście lubię jak jest przynajmniej jedna niehumanoidalna rasa wśród obcych, ale to moja preferencja spowodowana tym, że czasem mam dość zbyt ludzkich (przynajmniej z wyglądu) obcych. Ma się niemal nieograniczoną swobodę, a wybiera się pomalowanie ludzi na zielono – tanie, proste i niesamowicie nudne.

Amb3r

Amb3r

Nowości na Game Armadzie: strona "Pomoc" i integracja z Twitch.tv

Tym razem Game Armada wzbogaciła się w kolejne nowości! Pierwszą z nich jest podstrona z pomocą - znajdziecie tam porady jak korzystać z różnych funkcjonalności forum i nie tylko. Jeśli macie z czymś problem i uważacie że na podstronie powinna być instrukcja, jak się to robi nie wahajcie się nas o tym poinformować przy pomocy opcji kontaktu z Administracją albo w komentarzu do wpisu. Na początek w dziale pomocy znalazła się instrukcja korzystania z nowej funkcjonalności...   A jest nią logowanie się i zakładanie kont przy pomocy Twitch.tv.  Wielu z was aktywnie z niego korzysta, tak więc zapewne będzie to kolejne ułatwienie, oraz sposób na promocję kanału - każda zalogowana twitchem osoba będzie widoczna w widgecie!  Szczegóły na podstronie pomocy.   Oprócz tego możecie zgłaszać swoje kanały do naszej bazy streamerów, która jest już od jakiegoś czasu tutaj.   Nową podstronę znajdziecie po kliknięciu w ten tyci napis poniżej : Pomoc

Nebthtet

Nebthtet

Reakcje a reputacja - jak to działa?

Dzisiaj będzie parę słów o tym, jak działają reakcje i jaki mają związek z reputacją użytkowników na Game Armadzie. Czym są reakcje? To prosty sposób na pokazanie, co czujemy po lekturze wpisu czy artykułu, lub podziękowanie jego autorowi. Uwaga: działają inaczej niż na Facebooku! Tam niezależnie od tego, jak zareagujecie jest to liczone jako "like" - tylko z inną ikonką. Tutaj jest inaczej - do każdej reakcji jest przyporządkowana jakaś wartość reputacji. Reakcje z opisem "pozytywna" dodają +1 punkt, "neutralna" 0, a "negatywna" to -1 punkt reputacji. Warto o tym pamiętać, aby nie dać negatywnej reputacji wartościowym treściom.   Czym jest reputacja? To wartość widoczna przy każdym poście użytkownika, oraz na jego profilu. Dodatnia wskazuje osobę, która tworzy wartościowe treści, a ujemna... Cóż, powiedzmy, że taki użytkownik musi nad sobą popracować . Dodatkowo treści pozytywnie ocenione przez wielu użytkowników są wyróżniane automatycznie, tak więc na pewno nie przeoczycie takich postów.  No dobra, ale po co to wszystko? To proste! Reakcje i reputacja to łatwy i przyjemny sposób na pokazanie, co się czuje odnośnie jakiejś treści. Co więcej, łatwo możecie podziękować w ten sposób osobom udzielającym dobrych rad, piszącym artykuły czy wrzucającym grafiki do galerii. To nic nie kosztuje, a naprawdę motywuje do pisania ciekawych treści! Ale tu nie ma reakcji, jaką chciałbym kliknąć... To nie problem, zaproponuj jakąś w komentarzu! Całkiem możliwe, że ją dodamy...  

Nebthtet

Nebthtet

 

Kosmiczne odległości i metody ich pokonywania

Uwaga! Poniższy tekst jest napisany przez fana hard sci-fi, który specjalizuje się w kwestiach bio-chemicznych, a nie fizycznych.   Science fiction nie musi się dziać w kosmosie, ale nie ma co ukrywać, że znaczna część ma podróże kosmiczne na mniejszą lub większą skalę. Zaś w wypadku podróży kosmicznych pojawia się jeden zasadniczy problem – kosmos jest niewyobrażalnie wielki.
Największa znana współczesnej fizyce prędkość to prędkość światła, a już nawet na naszym podwórku jakim jest układ słoneczny pokazuje, że na skale kosmosu jest mała.
Odległość Słońca do Ziemi to trochę ponad 8 minut, ale już do Neptuna to ponad 4 godziny. Odległości w skali galaktyki to lata świetlne, a znacznie częściej dziesiątki lub setki tysięcy lat świetlnych.
Tylko galaktyki. Jednej z niezliczonej ilości w kosmosie. Podróże z prędkościami zbliżonymi do światła, mimo, że dość wolne stwarzają dodatkowe problemy: dylatacja czasu, ogromny pęd, który trzeba wytracić lub zyskać, „rozbicie się o próżnię”.
Jak można rozbić się o próżnię?
Bardzo prosto. Nie istnieje próżnia idealna. Pomijając już większe obiekty jak kawałki skał to same cząsteczki wodoru zaczynają być problematyczne.
Przy takich prędkościach próżnia zaczyna niebezpiecznie przypominać litą ścianę.
Zasada jest taka sama jak w innych środowiskach – wodzie czy powietrzu. Powietrze przy prędkościach paru kilometrów na godzinę jest nieodczuwalne, ale wystawienie głowy przy 300km/h do dobrych pomysłów nie należy. Tu właśnie wkracza do akcji element fikcji, który czyni wszelakie twory sci-fi ciekawszymi.
Metody podróży z prędkościami nadświetlnymi są bardzo różne. Niektóre mniej, inne bardziej prawdopodobne do wykonania w nieokreślonej przyszłości.   Napęd Warp, znany fanom Star Treka, oraz różne jego odmiany, które działają na zasadzie zbliżonej do hipotetycznie możliwego Napędu Alcubierre’a.
Sztuczka w uproszczeniu polega na tym, że sam statek nie będzie poruszać się z prędkością większą od prędkości światła, ale będzie zakrzywiać czasoprzestrzeń kurcząc ją przed sobą, a rozciągając za sobą.
Wariacją jest zamknięcie statku w bąblu przestrzennym i poruszanie się bąbla, bo przestrzeń teoretycznie może się poruszać z prędkościami nadświetlnymi.
Dlaczego więc tego nie robimy?
Cóż nie potrafimy wytworzyć ujemnej energii ani nawet nie wiemy czy materia egzotyczna, która mogłaby mieć ujemną masę w ogóle istnieje.
Są to zawsze napędy bardzo zaawansowane technologicznie i zazwyczaj wymagające ogromnych energii niemożliwych do nawet teoretycznego osiągnięcia przy naszym poziomie rozwoju.   Drugim najpopularniejszym sposobem jest korzystanie z różnych tuneli czasoprzestrzennych.
Tunel czasoprzestrzenny, początkowo też nazywany mostem Einsteina-Rosena jest też teoretycznie możliwy.
Największymi wadami klasycznego modelu jest to, że nawet jeśli może istnieć jest niesamowicie niestabilny, o mikroskopijnej średnicy i jednokierunkowy.
Jednak jak to w nauce teoretycznej zmiany są często niespodziewane i gwałtowne, więc może istnieją przemierzalne wormhole?
Ta metoda podróży jest dość często odkrywana przez przypadek w czasie podróży podświetlnych lub w wyniku wykrycia jakiejś anomalii.
Oznacza to, że nawet stosunkowo prymitywne technologicznie gatunki mogą z nich korzystać.   Nasz wszechświat nie pozwala na podróże z prędkościami większymi niż światło, ale czy każdy?
Sama idea multiwersum, wszechświatów równoległych i innych wymiarów jest głęboko zakorzeniona w mechanice kwantowej i teorii strun.
Bardzo chciałbym to jakoś przystępnie wytłumaczyć, ale mogę jedynie spróbować używając analogii i uproszczeń.
W bardziej klasycznych modelach nasz wszechświat posiada cztery wymiary: trzy przestrzenne i czas. Jednak w teorii strun ma ich dziesięć (lub 26), tylko te nadmiarowe są skompresowane i w zasadzie pomijalne (przynajmniej przy naszym poziomie technicznym).
Z teorii strun przechodzimy do teorii superstrun (ma to być jedna z możliwych teorii wszystkiego, co ma sprawić, że wynik każdego dośw. fizycznego będzie możliwy do przewidzenia; aktualnie najbliższe temu są próby połączenia mechaniki kwantowej i teorii względności).
Trochę ucinając tłumaczenia, które może zrozumieć doskonały fizyk – duża liczba wymiarów zmienia fizykę. Umożliwia to istnienie alternatywnych wszechświatów o prawach naszego, ale które inaczej się potoczyły jak i i do, a to nas tu interesuje, takich co mają inne prawa fizyki. Także takie co umożliwiają podróże z prędkościami nadświetlnymi.
Wystarczy wtedy tylko przeskoczyć do innego wymiaru/wszechświata przelecieć ile się chciało i wrócić.
Nie mam pewności, ale takie podróże wymagałyby większego poziomu zaawansowania technologicznego niż zaginanie czasoprzestrzeni w napędzie Warp.
Kilkukrotnie też spotkałem się z uniwersami gdzie podróże nadprzestrzenne są zabójcze i trzeba wprowadzić się w coś głębszego od hibernacji (w zasadzie śmierć kliniczna) by przeżyć podróż przez nie. Inne prawa fizyki mogą być pożądane, ale i zabójcze.   Teleportacja. Gwiezdne wrota i pokrewne. Podróż, która umożliwia niemal natychmiastowe przemieszczanie się pod warunkiem, że jest to podróż do miejsca z odpowiednią bramą lub urządzeniem odbierająco-nadającym.
Największą wadą tej metody podróży jest, że trzeba podświetlnie dotrzeć do miejsca docelowego by następni mogli dostać się tu szybciej.
Teleportacja jest możliwa.
Jednak póki co, a może i w ogóle jest to teleportacja kwantowa, która nawet złotej rybki nie przeniesie nie wspominając o kilkusettonowym statku kosmicznym. Drugim problemem jest fakt, że nie umożliwia przekazu informacji, a co za tym idzie samej teleportacji z prędkościami nadświetlnymi.
Ta metoda podróżowania stwarza też filozoficzne problemy – teleportacja zabija. Zabija niszcząc całkowicie obiekt lub istotę w punkcie A i odtwarzając w punkcie B. Niby w obu punktach jest taka sama, ale czy jest tą samą istotą?   To są wszystkie mające jakieś podstawy naukowe napędy nadświetlne jakie znam. Jak widać większość z nich bazuje na hipotezach, które wymagają specyficznej budowy wszechświata lub egzotycznych materii i energii – większość z tego ma powiązania z fizyką kwantową, która jest dziwna i niezrozumiała dla przeciętnego człowieka.
Tak, dziwna, a przynajmniej nieintuicyjna. Stany, które nie istnieją dopóki nie zaistnieją, ale potem jak zaistnieją to istnieją od czasu przed ich zaistnieniem; dualności wszelakie, nioznaczoność etc.
Nasze poznanie wszechświata nie wyklucza, ale też nie potwierdza istnienia przynajmniej części z nich. Kiedyś antymateria byłaby nie do pomyślenia – materia, która w kontakcie z materią prowadzi do całkowitej anihilacji i wyzwolenia ogromnych ilości energii? Absurd.   Jednym z obecnie znanych nam problemów szybkich podróży w kosmosie jest bezwładność oraz fakt, że ludzie są w stanie przeżyć tylko ograniczone przyspieszenia. Podróż z prędkością 0,9c byłaby spokojna, ale przyspieszenie do takiej prędkości w godzinę zrobiłoby z ludzi czerwonawy mus. Drugim jest poruszony na początku fakt, że próżnia nie jest taka pusta.

Amb3r

Amb3r

Game Armada ma nowego redaktora!

Wczoraj dołączając do naszego zespołu prezent świąteczny zrobił nam @Darayaharus, który dzielnie i regularnie udziela się na forum, Discordzie i #pl. Mam nadzieję że powitacie go miło i z chęcią będziecie czytać jego teksty.   Darek dołączył do nas we wrześniu 2016 roku i od tego czasu jest jej aktywnym członkiem. Chętnie pomaga innym dzieląc się swoją wiedzą oraz udzielając porad na forum. Lubi również wyszukiwać strzępki informacji dotyczących jakiegoś zagadnienia i poddawać je analizie - dotyczy to zwłaszcza jego orgowej specjalności, czyli medycyny w Star Citizenie. Lata pod banderą Ater Dracones Endeavorem w wersji szpitalnej oraz karetką - Cuttlasem Red, tak więc jeśli w przyszłości znajdziecie się w opałach całkiem możliwe, że to on was z nich wyciągnie.   Poza Star Citizenem interesuje się grami i książkami związanymi z szeroko pojętą fantastyką. Do jego ulubionych pozycji należą cykl "Killashandra" Andre McCafrey, trylogie "Czyny Paksenarion" i "Esmay Suiza" Elizabeth Moon oraz... "Potop" Henryka Sienkiewicza. Z gier komputerowych preferuje różnego rodzaju strategie (ale nie RTS-y) oraz gry RPG. Poza tym lubi też pograć przy tradycyjnym stole w niekoniecznie tradycyjne gry planszowe i karciane. Nie obce też mu są gry bitewne. Ze środowiskiem graczy "bez prądu" związany jest od ponad 20 lat.   Pierwszy tekst Darka już wkrótce zobaczycie na łamach naszego serwisu. A jeśli wy chcecie dołączyć do naszego zespołu, to serdecznie zapraszamy!

Nebthtet

Nebthtet

Nowe FAQ: Public Test Universe

Nasz system FAQ wzbogacił się o zestaw pytań i odpowiedzi dotyczących Publicznych Serwerów Testowych Star Citizena. Jest to przetłumaczony przeze mnie zestaw pytań i odpowiedzi z oficjalnej strony - ale zaktualizowałam go do dzisiejszych realiów (delta patcher i PTU wersji 3.0). Zawiera również screeny i linki pomagające w korzystaniu z PTU. Nowe FAQ można przeczytać tutaj. Jeśli uważacie, że przydałoby się do niego coś dodać, umieśćcie dodatkowe pytania w komentarzach do niniejszego wpisu.

Nebthtet

Nebthtet

Nowa funkcjonalność forum: katalog streamerów Twitch

Od teraz nasze forum wzbogaciło się w katalog streamerów Twitch polecanych przez Game Armadę! Możecie oglądać ich twórczość bez konieczności wchodzenia na Twitcha.       Jeśli chcecie do niego dołączyć napiszcie w komentarzach, albo wyślijcie mi PM. Zróbcie to samo, jeśli uważacie, że jacyś streamerzy są godni polecenia i warto by ich  dołączyć do listy!   Game Armada poleca: streamy Twitch

Nebthtet

Nebthtet

Nowy domyślny skin na Game Armadzie

Jak zapewne zauważyliście nasza społeczność wzbogaciła się o nowego skina. Działa na takich samych zasadach jak poprzedni, tak więc nie powinniście mieć problemów z obsługą (zmianą tła itp).   Jeśli ktoś woli korzystać ze starego, to jest on cały czas dostępny w menu na dole strony - tam gdzie zawsze     Dajcie znać, czy się podoba.

Nebthtet

Nebthtet

Game Armada: "sklep" - czyli jak możecie wesprzeć nasz serwis

Zapraszam do odwiedzenia naszego "sklepu". Dlaczego cudzysłów? Bo tak naprawdę nic tam nie sprzedajemy. Możecie za to wesprzeć w ten sposób nasz serwis - zgromadzone środki wydajemy na utrzymanie, ulepszenia, a czasem można nawet u nas coś wygrać. I nie, nie "przejada" ich .   Dostępne "pakiety" wsparcia to pojedyncze transakcje o wartości od 5 do 200 PLN - każda z nich ma również odpowiednik w postaci "subskrypcji". Każdy Użytkownik, który zdecyduje się na taką formę wsparcia dostaje po zatwierdzeniu transakcji odpowiedni badge do profilu oraz jest dopisywany do grupy donatorów. Od listopada 2017 za każde 1 PLN donacji na konto użytkownika w serwisie zostanie dopisane 1 SCP (wirtualna "waluta" serwisu - jest szansa że w przyszłości będzie umożliwiać coś ciekawego )    Donacje możecie opłacać przy pomocy przelewów (bez prowizji) lub PayPala (który zabiera swoją dolę, dlatego ten środek płatności nie jest dostępny dla progów 5, 10 i 15 PLN). Za każde wsparcie bardzo dziękujemy!   Wasze donacje wspierają: https://gamearmada.org https://star-citizen.com.pl https://aterdracon.net Narzędzia do komunikacji z których korzysta nasza Społeczność Domeny, serwer, oskryptowanie i koszty obsługi powyższych

Nebthtet

Nebthtet

Nowa funkcjonalność: loterie i giveawaye

Nasz serwis wzbogacił się o funkcjonalność giveawayów i loterii. Mam nadzieję że będziecie chętnie i często korzystać z tej opcji. Na zachętę wurządziliśmy pierwszy giveaway w którym można było zdobyć punkty reputacji kosztem minimalnego wysiłku . Jeśli chcecie darować jakąś nagrodę na giveaway lub loterię lub zorganizować u nas takowy wyślijcie mi PM.  A jeżeli znajdziecie gdzieś jakieś błędy w tłumaczeniu, bądź jeszcze gdzieś coś będzie straszyć po angielsku zgłaszajcie to proszę w komentarzach.

Nebthtet

Nebthtet

Nowa funkcjonalność: quizy

Nasza społeczność wzbogaciła się o system do tworzenia i brania udziału w quizach. Znajdziecie go tutaj. Oferuje sporo opcji, tak więc zapraszam do testów i tworzenia własnych quizów. Są one moderowane (tj. już gotowy musi zostać zatwierdzony przez Administrację by był widoczny publicznie - podobnie jak obrazki w galerii) aby uniknąć bałaganu.   Nowy quiz można dodać na dwa sposoby: Korzystając z menu i wybierając opcję "Quiz":
Poprzez sekcję quizów (aktualnie w menu pod Więcej -> Quizy), wejście do kategorii w której chcecie zrobić quiz i kliknięcie "Stwórz nowy quiz".

Jeśli macie pytania, coś nieprawidłowo działa lub znajdziecie gdzieś nieprzetłumaczone zmienne, to wrzućcie informację w komentarzu.

Nebthtet

Nebthtet

Nowa funkcjonalność: system FAQ

Na forum jest dostępna nowa funkcjonalność - system FAQ (najczęściej zadawanych pytań). Znajdziecie go w menu forum i tutaj. Docelowo trafią tam wszystkie FAQ ze strony (poza Q&A dotyczącymi statków - chyba że uważacie inaczej - jeśli tak napiszcie dlaczego).   Jeśli macie pomysły / pytania to proszę je umieszczać w komentarzach.

Nebthtet

Nebthtet

Nowa funkcjonalność: polecana zawartość

Nasza społeczność pełna jest wartościowych treści! A teraz możecie wpłynąć, na to, by były lepiej widoczne! Jeśli uważacie że jakiś temat jest wartościowy i warto go szerzej promować (takie tematy znajdziecie tutaj i w module na głównej stronie forum) wystarczy zgłosić go do moderacji i opatrzyć stosownym komentarzem!    Podobnie w przypadku postów - zostaną wyróżnione w module i wewnątrz wątku. Tu też proponuję zgłaszać do moderacji zawartość jaką uważacie za godną uwagi.   A oto jak rozpoznacie polecane posty z wątku:   A tak wygląda podstrona z zebraną polecaną zawartością.  

Nebthtet

Nebthtet

Nowa funkcjonalność: system opinii

Na forum zainstalowany został system opinii pozwalający na wystawienie takowej po sfinalizowaniu transakcji zakupu, sprzedaży czy też wymiany. Opinię można wystawić poprzez profil użytkownika (zaznaczone na screenie poniżej) lub na zakładce gdzie wyświetlane są wszystkie opinie.   System powinien przydać się Wam wielokrotnie i na pewno pomoże w budowaniu reputacji osób wymieniających się czy też handlujących - zarówno teraz różnymi rzeczami na forum jak i w przyszłości np. w Star Citizenie .   Zapraszam do korzystania z nowej funkcjonalności! Jeśli znajdziecie jeszcze tam coś po angielsku, to proszę o dokładny opis i screeny w komentarzu.

Nebthtet

Nebthtet

Nowa funkcjonalność forum: kluby

Kolejną z nowych funkcjonalności naszego forum są kluby. Znajdziecie je tutaj. Kluby działają na podobnej zasadzie, jak grupy na FB - ale są o wiele lepsze, bo nie macie cenzorów Zuckerberga nad głową i możecie korzystać z wielu opcji oferowanych przez forum (galerie klubów, fora klubów, kalendarze klubów itp)   Są 4 typy klubów: Publiczny - każdy może widzieć klub i jego posty oraz uczestniczyć bez dołączania. Otwarty - każdy może widzieć klub i jego posty, ale tylko członkowie mogą uczestniczyć. Każdy może dołączyć. Zamknięty - każdy może widzieć klub i kto do niego należy, ale tylko członkowie mogą widzieć posty i uczestniczyć. Aby dołączyć użytkownicy muszą poprosić o akceptację osobę prowadzącą klub. Prywatny - tylko członkowie mogą wyszukać klub i widzieć jego posty. Użytkownicy muszą być zaproszeni przez osobę prowadzącą klub.   Przykładowe zastosowanie - użytkownik tworzy sobie otwarty klub dla osób wspólnie wieczorami grywających w Overwatcha. Dołącza swobodnie każda zainteresowana osoba. Inna sytuacja: użytkownik zakłada klan w jakiejś grze - tworzy więc klub zamknięty i akceptuje tylko zgłaszające się osoby będące w klanie. Jeszcze inna sytuacja: kolejny użytkownik zakłada grupę " Straszliwi Piraci PU". Ale nie chce, żeby inne osoby wiedziały że to robi (pamiętajcie, piractwo jest fuj ;)). Prywatny klub pozwoli mu na zaproszenie innych osób o których wie, że są zainteresowane tym samym. Ale osoby zrzeszone w klubie "UEE Advocacy" nie mogą sobie ot tak wyszukać klubu piratów - bo jest prywatny   Mam nadzieję że funkcjonalność jest już dla Was jasna i zapraszam do zakładania swoich jak i uczestnictwa w istniejących klubach!   Szczegółowy opis po angielsku tutaj.   Jeśli macie pytania związane z klubami po prostu je zadajcie w komentarzach!  

Nebthtet

Nebthtet

Nowa funkcjonalność forum: reakcje

Zapewne zauważyliście, że standardowe formy reputacji zastąpiły reakcje. Jeśli macie propozycje, jakie można jeszcze do forum dołożyć, to w niniejszym temacie możecie się podzielić pomysłami. Szczegółowy opis funkcjonalności znajdziecie w niniejszym artykule.  

Nebthtet

Nebthtet

Aktualizacja regulaminu Serwisu Game Armada

W dniu dzisiejszym został zaktualizowany Regulamin Serwisu. Jeśli to czytasz, to zapewne o tym wiesz bo musiałeś go zaakceptować, by móc przeglądać forum. Jeśli nie przeczytałeś, a kliknąłeś "akceptuj" sam jesteś sobie winien jeśli narozrabiasz i poniesiesz konsekwencje . Rzecz jasna stale dostępny link do Regulaminu jest w stopce forum oraz TUTAJ. Ewentualne wątpliwości proszę zgłaszać wykorzystując opcję pomocy (link na dole forum).

Nebthtet

Nebthtet

Nowa funkcjonalność: galeria

Zapewne część z Was już zauważyła że w menu po lewej pojawił się nowy link .Dla tych, którzy go nie widzieli jest też i skrót tutaj. Galeria pozwala również na ocenianie i komentowanie zawartości. Ale to nie wszystko.   Chciałabym, aby galerię pomagała tworzyć społeczność - czyli Wy. Użytkownicy z aktywnym kontem mają uprawnienia do ładowania grafik, które następnie trafią do moderacji. bardzo prosi aby sensownie nazywać grafiki, a także w miarę możliwości tagować. Za przykład niech posłuży kilka obrazków które już są w galerii. Jeśli to możliwe uploadujcie grafiki w formacie JPG, ale z kompresją 75-85 (oferują dobry kompromis jakość/rozmiar).  Jeśli wrzucacie jakąś twórczość fanowską z netu, to podajcie w opisie link lub umieśćcie informację w creditsach.   Galeria jest moderowana - tak więc nie zdziwcie się, że coś może nie być widoczne od razu po uploadzie.    Drzewo kategorii jest w trakcie rozwoju i produkcji - ale jeśli myślicie że jakaś kategoria by się przydała, a jej nie ma - napiszcie proszę komentarzu. Podobnie jeśli macie jakieś pomysły czy pytania.

Nebthtet

Nebthtet

Nowa funkcjonalność: logowanie / rejestracja przy pomocy profilu steam

Od dziś możliwe jest połączenie swojego profilu steam z kontem forum i korzystanie z niego do logowania się do naszej społeczności. Dołączenie konta steam do profilu jest bardzo proste:   Zaczynamy od wyświetlenia swojego profilu.   Teraz trzeba go połączyć z profilem Steam.   Wystarczy się zalogować i gotowe!   Oczywiście proces jest odwracalny   Nowi użytkownicy mają również opcję utworzenia konta za pośrednictwem Steama (tak jak dotychczas można było zrobić z facebookiem, twitterem i nie tylko). Mam nadzieję że ta opcja Wam się przyda!

Nebthtet

Nebthtet

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na twoim urządzeniu pliki cookies by ulepszyć korzystanie z naszego serwisu. Możesz dopasować swoje ustawienia obsługi cookies, a jeśli tego nie uczynisz zakładamy, że nie stanowi to dla ciebie problemu. Polityka prywatności